ЄС запропонував ученим з України долучитися до наукових програм
Західні колеги запропонували українським вченим долучитися до наукових програм Євросоюзу.
Відкриття, яке стало проривом у вивченні роботи мозку, зробили в Україні 35 років тому. Мова йде про 2 рецептори нейронних каналів, які зв'язують організм людини з півкулями. Привітати автора Олега Кришталя приїхали науковці з усього світу: як послідовники й колишні учні, так і колеги з поважних наукових інституцій.
Завдяки команді Олега Кришталя є суттєвий прогрес у нейрофізіології. Дослідники всього світу активно шукають ліки від хвороб мозку, зокрема Альцгеймера. А от колись потужна команда київського інституту фізіології нині ледь працює.
Європейські колеги стурбовані таким становищем українських науковців. Попри кризу в ЄС, бюджет на фундаментальні дослідження там не урізали, а навпаки — збільшили. Цьогоріч він становить 1,5 мільярда євро. Західні колеги хочуть допомогти нашим вченим, пропонують долучитися до наукових програм ЄС.
Найбільше виграють грантів британські вчені, бо вони — найактивніші. Утім, у Європейській науковій раді зацікавлені в тому щоб до процесу долучалися науковці зі Східної Європи. І ставлять у приклад Польщу. За 15 років з однієї лабораторії виріс цілий Інститут молекулярної біології.
Щоб повторити успіх Польщі, Україні потрібен новий закон, який готують депутати "Самопомочі". Він скасує бюрократичні перепони і спростить роботу науковців, а також дасть можливість стажуватися за кордоном, не звільняючись з роботи в Україні.
Нині польський інститут 80 % фінансування отримує за рахунок грантів та бізнесу, який зацікавлений вкладати гроші у фундаментальну науку. Українські вчені прагнуть цього ж. І готові зробити свій внесок у розвиток української економіки — нові відкриття.