Путін повністю програв: як Кремль прорахувався у намірі заморозити Європу взимку
Росія отримує найбільше грошей від продажу нафти та газу. Відтак Владімір Путін розраховував, що йому вдасться "заморозити" Європу, забравши в неї сировину. Втім цей план провалився, бо у сховищах Заходу зберігається достатньо газу, щоб пережити навіть дуже сильні морози.
Таку думку 24 Каналу висловив експерт з нафти та газу Михайло Крутихін, зауваживши, що головною ідеєю Путіна було повністю "заморозити Європу". Однак російському диктатору це не вдалося, а від його рішень постраждала тільки сама країна-агресорка.
Дивіться також Заборона нафтових танкерів Камеруну: ОАЕ долучились до санкцій проти Росії
Як Європі вдалося обійти шантаж Путіна
Під час опалювального сезону у 2021 – 2022 роках Заходу було важко. Довелось за дуже високою ціною перекуповувати скраплений природний газ в Азії, буквально переманювати його з цього ринку. Тоді Європа змушена була економити, зросли ціни на газ, електроенергію.
Крім цього, європейцям довелось вживати додаткові заходи, щоб налагодити імпорт газу, маршрути його постачання, побудувати зв'язки з країнами, через кордони яких тепер проходить сировина. Ще у перший рік повномасштабної війни все це зробили, тому зараз Європа точно не замерзне, бо має достатньо газу та чимало інших варіантів, щоб отримувати його на міжнародному ринку.
У цьому плані Путін повністю програв. Щобільше, він позбавив Росію мільярдів євро доходів від реалізації газу на європейському ринку. Якщо раніше "Газпром" експортував туди 155 – 180 мільярдів кубів на рік, то у 2024-му розраховує продати не більше ніж 23 мільярди,
– зауважив експерт з нафти та газу.
Відтак розрахунок Путіна не справдився, коли він наказав згорнути діяльність у Європі. Цим рішенням він лише покарав "Газпром" і весь російський бюджет. Якщо Китай все-таки погодиться на будівництво ще одного газопроводу, то все одно його потужність передбачає лише 50 мільярдів кубометрів. Це важко порівняти з цифрами 155 мільярдів, які були у Європі.
Навіть якщо якимось чудом з'явиться китайський маршрут, він все одно не компенсує втрати у Європі. До того ж, щоб побудувати інфраструктуру в бік Китаю знадобиться від 12 до 15 років. Упродовж цього часу ще не буде ніякого постачання, про яке завжди говорить Путін,
– наголосив Михайло Крутихін.
Як працює російський "Газпром" у період війни
- Росія намагається компенсувати збитки у Європі, збільшуючи експорт у Китай. У 2023 році "Газпром" поставив країні 22,7 мільярда кубометрів газу, що на 700 мільйонів кубометрів більше, ніж за попередній рік. На цьому країна-агресорка не планує зупинятися, тому у наступні роки потужності хочуть збільшити до 38 мільярдів кубометрів.
- За 2023 рік лише від продажу газу "Газпром" заробив 44 мільярди доларів та ще 38 – за інші види діяльності. У російську казну компанія сплатила 28 мільярдів доларів, які, ймовірно, скерують для військових потреб країни-агресорки. Керівництво "Газпрому" обіцяє збільшувати фінансову міцність, зокрема завдяки посиленню співпраці з Китаєм.
- Західні країни шукають способи, щоб відмовитись від російського газу. Наприклад, Молдова вирішила перейти на азербайджанський. У цьому їй обіцяла допомогти Румунія, яка має доступ до 1 мільярда кубометрів газу. Якщо цієї кількості не вистачить, то є можливість постачання через Грецію, Болгарію чи Туреччину.