Все заплутано, або За що арештували голову "всесвітньої поліції"?
З головою Інтерполу, китайцем Менг Хунвеєм, коїться щось дивне і незрозуміле: наприкінці вересня його дружина повідомила про те, що її чоловік зник, потім з Китаю прийшло повідомлення, що його заарештовано в КНР за підозрою в корупції, а вранці 8 жовтня світ дізнався, що він просто-таки з-під арешту подав у відставку. Що ж коїться з поважним міжнародним високопосадовцем?
Офіційно, китайські слідчі органи розпочали проти пана Менга справу, підозрюючи його, як зазначається в повідомленні, "в корупції, отриманні та наданні хабарів, а також інших незаконних діях". Про серйозність висунутих звинувачень можна судити вже хоча б з того факту, що судитиме його Вищий антикорупційний суд КНР – отже, йдеться аж ніяк не про які-небудь несуттєві правопорушення.
Проте, незрозумілим залишається один ключовий момент. Дружина Менг Хунвея два тижні тому сповістила французьку поліцію про те, що її чоловік пропав – позаяк через те, що він отримав у 2016 році посаду президента Інтерполу, жило подружжя Менг у Франції, в Ліоні, де перебуває інтерполівська штаб-квартира. А заарештували його в Китаї, куди він, як заявляють представники китайської влади, прилетів з офіційним візитом. Тобто, виходить так, що Менг Хунвей офіційно полетів із Франції до Китаю, але його власна дружина про те не мала жодної гадки (тому й звернулася до французької поліції), аж допоки китайці його не заарештували? А тепер він ще й, перебуваючи в Пекіні за ґратами, офіційно подав у відставку, яку в Інтерполі швиденько прийняли? Дуже цікава ситуація, яка чомусь нагадує, скоріш, про викрадення міжнародного високопосадовця та тиск на нього, аніж законний арешт.
Читайте також: Росію пропонують виключити з Інтерполу, – ЗМІ
"За що мене?"
Інтерпол опинився в складній ситуації
Втім, китайські представники так, звісно, не вважають. Партійна комісія на чолі з міністром суспільної безпеки КНР Жао Кеджі заявила, що дії проти першого китайського шефа Інтерполу є "вчасними, цілком виправданими та дуже розумними". Вони, мовляв, демонструють всьому світові "рішучу позицію Центрального Комітету Комуністичної Партії Китаю на чолі з лідером партії та держави Сі Цзиньпіном, бажання твердо керувати партією та дієво боротися з корупцією".
Ніхто не є вищим за закон, – підкреслила комісія в своїй заяві. – Той, хто порушує закон, має бути суворо покараним.
Подібні дії проти, певно, найвідомішого в світі китайського поліцейського, звичайно ж, породили величезну кількість чуток та спекуляцій в пресі. Висловлюються припущення, що 64-річний Менг Хунвей брав участь у якійсь суто китайській боротьбі за владу, перебуваючи на боці супротивників Сі Цзиньпіна. Свого часу він зробив блискучу кар’єру в міністерстві суспільної безпеки (так називається в КНР міністерство внутрішніх справ), діставшись аж до посади заступника міністра, але це було за часів міністра Жоу Чонгканга, якого в 2015 році відсторонили від посади та засудили на довічне ув’язнення – за те, що він насмілився бути суперником Сі Цзиньпіна. Сам президент Китаю взагалі заявляв тоді, що міністр Жоу "перебував на чолі антикитайської змови".
Читайте також: Загадкове зникнення китайської актриси Фань Бінбін: чому переховувалася актриса
Але здавалося, що Менг Хунвей уникнув долі свого шефа, і його ні в якій змові не підозрювали – саме тому Китай "продавив" у 2016 році його кандидатуру на посаду шефа Інтерполу. Він взагалі став першим китайцем на цій посаді, й у Китаї ним вельми пишалися. Тим незрозумілішим стає його нинішній арешт. Експерти зазначають, що таким чином репутації КНР було завдано серйозної шкоди – особливо, китайським намаганням, через призначення власних представників до міжнародних інституцій збільшити вплив Китаю в світі та отримати лідерські позиції в цих органах. Саме, як успіх Китаю, розцінювалося в 2016 році призначення Менга шефом Інтерполу.
Слід, щоправда, зазначити, що його кандидатура вже тоді викликала в багатьох великі сумніви – перш за все, в правозахисників по всьому світові. Й саме за його головування почастішали випадки, коли за ордерами Інтерполу заарештовувалися дисиденти та правозахисники, яких "подавали в розшук" диктаторські режими – Північної Кореї, Росії, інших диктатур світу... А вже арешти за "інтерполівськими" поданнями китайських дисидентів стали просто регулярними. Проте, заарештували (а чи то викрали?) його китайці вже точно не за це...
Триллер з продовженням
Менг Хунвей чимось недогодив Сі Цзіньпіну. Але чим?
Тепер, відповідно до статуту Інтерпола, цю організацію тимчасово очолить старший заступник Менга – Ким Чен Ян. Попри прізвище Ким, ця людина – не родич північнокорейського диктатора, він – родом з Південної Кореї (просто в корейців прізвище Ким – це все одно, що в українців – Петренко чи в британців – Сміт, воно є дуже розповсюдженим). Новий же постійний керівник має бути обраним на 87-й сесії Генасамблеї Інтерполу в листопаді. Сесія ця відбудеться в Дубаї, причому наступник Менга, хто б він не був, стане керівником цієї організації лише до 2020 року – тобто, на термін, який залишився його попередникові. Офіційні посадовці Інтерполу, звичайно, повідомили, що вони, як і раніше, "служать своїй місії об’єднання зусиль всіх поліцейських світу" та роблять вигляд, що нічого дивного не сталося.
Проте, як вже зазначалося, ситуація залишається вкрай незрозумілою. Починаючи з того, що Менг – перший в історії шеф Інтерполу, якого було заарештовано (а, знаючи китайське правосуддя – можна вже зараз казати, що й засуджено), та закінчуючи розповіддю пані Грейс Менг, дружини Менг Хунвея, про те, що її чоловік, мовляв, перед зникненням надіслав їй СМСкою смайлик у вигляді ножа – сигнал небезпеки. Більш того: на прес-конференції вона ховала обличчя, побоюючись за свою безпеку.
Коментатори губляться в здогадах: одні кажуть, що арешт Менга – це просто епізод боротьби за владу в Пекіні (зокрема, таку думку висловлює професорка Чикагського університету Далі Ян). Інші – що Менг, мовляв, "не виправдав надій та зрадив свою країну", передавши на Захід якусь важливу інформацію про китайські силові органи. Інші кажуть, що він, мовляв, за гроші "клав під сукно" списки китайських корупціонерів, які втекли з КНР, і не оголошував їх до міжнародного розшуку...
Кампанія боротьби з корупцією продовжується в Китаї вже шостий рік поспіль. Вона була розпочата президентом Сі Цзіньпіном і використовується ним, зокрема, для розправи з супротивниками: ті, хто проти нього – автоматично звинувачуються в корупції. Досі жертвами цієї кампанії стала ціла низка вищих посадовців та багатих бізнесменів. Важко сказати – чи вони справді корупціонери, а чи ні, але точно одне: за шість років ніхто з послідовників "товариша Сі" за грати не загримів.
Таким чином, не можна бути впевненим і в тому – чи є корупціонером Менг Хунвей. Зрозуміло лише одне: це перший випадок, коли Китай "простягнув руку" за кордон, аби видобути звідти власного громадянина, який є міжнародним високопосадовцем. І в цього триллера вже точно буде якесь продовження...
Читайте також: Інтерпол не допоможе: чому Україна не може заарештувати екс-посадовців