Росія влаштувала пожежу на Запорізькій АЕС: усе, що відомо
Євген Євтушенко ввечері 11 серпня підтвердив інформацію, що за неофіційними даними з джерел із протилежного берегу Дніпра, росіяни на ЗАЕС підпалили в градирні автомобільні шини у великій кількості.
Очільник Нікопольської районної військової адміністрації припустив, що це може бути провокацією або спробою створити паніку в населених пунктах на Правобережжі колишнього водосховища. Що відомо про пожежу, яку влаштували росіяни, та які її наслідки – читайте в тексті 24 Каналу.
Дивіться також Чергова "червона лінія": чи досі наші партнери бояться погроз Росії
Що відомо про пожежу на ЗАЕС
Про пожежу спочатку почали писати телеграм-канали. Згодом Євген Євтушенко написав, що станом на 21:08 11 серпня Запорізька атомна електростанція працює в штатному режимі, наскільки це можливо в умовах окупації.
Згодом інцидент підтвердив Володимир Зеленський, заспокоївши людей, що показники радіації в нормі.
Але поки російські терористи зберігають контроль над атомною станцією, нормальною ситуація не є й не може бути. Росія з першого дня захоплення Запорізької АЕС використовує її суто для шантажу й України, і всієї Європи та світу,
– сказав президент.
Він запевнив, що Росія має відповісти за свої вчинки.
Зеленський показав загоряння на ЗАЕС: дивіться відео
Варто зауважити, що пожежу росіяни створили в градирні – споруді у вигляді вежі для охолодження води атмосферним повітрям.
Згодом в Енергоатомі уточнили, що пожежа на Запорізькій атомній електростанції:
- виникла орієнтовно о 20:00 11 серпня;
- там загорівся об'єкт технічного водопостачання;
- врешті – вогонь спалахнув у градирні №1 та пошкодив інше технологічне обладнання.
Який радіаційний фон
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко заявив, що станом на 22:30 11 серпня немає змін радіаційного стану в районі Запорізької АЕС.
Радіонуклідів техногенного походження не виявлено. Посилено моніторимо ситуацію поблизу ЗАЕС,
– запевнив міністр.
За його словами, пости Укргідрометцентру біля станції працюють в оперативному режимі, щоб забезпечити своєчасне відстежування радіаційного фону.
Окупаційна "влада" Запоріжжя заявила, що нібито Запорізька атомна електростанція працює в "штатному режимі". За словами ворогів:
- усі шість енергоблоків у стані холодної зупинки,
- "порушень умов безпечної експлуатації не зафіксували".
Загроз немає, радіаційне тло навколо АЕС та міста Енергодара в нормі. На місці пожежі працюють співробітники МНС, ведеться ліквідація вогнищ займання,
– заявили окупанти.
Яка причина загоряння
Порушень меж та умов безпечної експлуатації немає. Перевищень контрольних рівнів по викидах та скидах радіоактивних речовин не зафіксовано,
– заявили в Енергоатомі.
Там також зауважили, що вірогідна причина пожежі – недбалість окупантів або свідомий підпал градирні росіянами.
Енергоатом пояснив, що:
- градирня №1 розміщена орієнтовно в кілометрі від енергоблоків станції;
- вороги використовують приміщення та споруди АЕС як військові склади для розміщення техніки, зброї, вибухівки та військової амуніції;
- у машзалах станції в росіян – військові автівки;
- градирні також використовуються як приміщення для складування та приховування військового обладнання та амуніції, через що суттєво збільшуються ризики виникнення пожеж у виробничих приміщеннях АЕС.
У Енергоатомі пояснили, що деградація систем і елементів атомної станції з кожним днем погіршує загальну безпекову ситуацію на Запорізькій АЕС.
Масштабні пожежі можуть призводити до розвитку події аж до радіаційної аварії,
– заявили в Енергоатомі.
Там зауважили, що те, що окупанти використовують ЗАЕС як військову базу, наражає світ на загрозу катастрофи на ядерному об'єкті.
Державне акціонерне товариство уточнило, що тільки звільнення ЗАЕС і передача її єдиному легітимному оператору – Енергоатому може:
- гарантувати недопущення ядерної та радіаційної аварії,
- забезпечити її надійну та безпечну експлуатацію.
Що кажуть у МАГАТЕ
Міжнародне агентство з атомної енергії прокоментувало інцидент ввечері 11 серпня.
Експерти заявили, що вони стали свідками сильного темного диму, що виходив із північної зони ЗАЕС. Дим вони помітили після "численних вибухів", які пролунали в неділю ввечері 11 серпня.
У МАГАТЕ написали, що їхня команда отримала повідомлення від окупаційної адміністрації Запорізької атомної електростанції про "ймовірну атаку безпілотника на одну з градирень, розташованих на майданчику". Проте деякі люди в коментарях попросили МАГАТЕ "піднятися і перевірити ситуацію на ЗАЕС, а не копіювати інформацію з ТАРС (основної державної пропагандистської інформаційної агенції Росії – 24 Канал)".
У агентстві запевнили, що про вплив на ядерну безпеку не повідомлялося.
Важливо. Українські рятувальники опівночі проти 12 серпня заявили, що змін радіаційного стану в районі Запорізької АЕС не виявили. Зокрема, вони не зафіксували радіонуклідів техногенного походження, що свідчать про порушення безпечного функціонування АЕС в Україні або транскордонне перенесення.Голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації заявив орієнтовно о 7:29 12 серпня, що пожежа на території Запорізької АЕС припинилася.
Рівень радіації на Нікопольщині в нормі,
– запевнив Сергій Лисак.
Він уточнив, що влада тримає ситуацію на контролі.