Україна йшла до цього 10 років: Рада ухвалила закон про медіа, необхідний для вступу в ЄС

13 грудня 2022, 22:33
Читать новость на русском

Верховна Рада прийняла закон про медіа. Це один з важливих законів, необхідний Україні для вступу в ЄС.

Закон про медіа підтримали 299 нардепів. Це історичний момент. Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко зауважив, що до цього закону Україна прямувала 10 років.

До теми Рада схвалила закон про нацменшини, який був умовою для вступу в ЄС

Що змінить закон про медіа в Україні 

Він замінить 6 застарілих законів, які регулювали сферу медіа з 90-х років. Також з'явиться окремий важливий параграф, присвячений боротьбі з російською пропагандою.

Закон, зокрема, встановлює прозорі правила для медіа, які працюють в різних сферах – як онлайн, так і офлайн. Вперше встановлюється співрегулювання з Нацрадою. І окремо – 9 параграф, присвячений боротьбі з російською пропагандою,
– сказав Ткаченко. 

При цьому варто зауважити, що Інститут масової інформації непокоять деякі пункти. До прикладу те, що є ризики залежності Нацради від влади. 

Головне з законопроєкту:

  • Документ буде регулювати онлайн-медіа, які за чинного законодавства не мали окремого статусу. Тепер онлайн-медіа вважатимуться ЗМІ, які регулярно поширюють інформацію за допомогою інтернету на власному вебсайті. Але це не стосуватиметься медіа, які віднесені до аудіовізуальних медіа.
  • Національна рада з питань теле- та радіомовлення отримає більше повноважень. Зокрема вона регулюватиме й діяльність онлайн-медіа та матиме повноваження накладати покарання. Половину членів регулятора призначає президент, другу половину – Верховна Рада.
  • При цьому є важливі зміни, пов'язані з цензуруванням. До прикладу, забороняється поширювати російську пропаганду, інформацію, яка принижує чи зневажає українську мову, інформацію, що заперечує або виправдовує злочинний характер комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років в Україні, пропаганду наркотичних та психотропних речовин тощо.
  • Також врегульовано статус каналу "Рада". Він стає державним, має забезпечувати трансляцію засідань Парламенту. Проте у час воєнного стану й обмеження прямих трансляцій, канал викладатиме записи у день проведення пленарного засідання.

До слова, цього ж дня, 13 грудня, Верховна Рада прийняла скандальний законопроєкт про реформу містобудування. Проти нього виступали українські мери, голови сільських та селищних рад і архітектори, вимагаючи внести поправки. Проте до них не дослухались.