Законопроєкт про референдум: коли буде "вердикт" Венеціанки й скільки це коштуватиме
Верховна Рада України у першому читанні проголосувала за законопроєкт про народовладдя шляхом референдуму. За це рішення проголосували 252 народних депутатів України. Тепер він має пройти розгляд комітетом і голосування в другому читанні, а тим часом його також розгляне Венеціанська комісія.
Законопроєкт про референдум доступний на сайті парламенту під №3612. Про голосування повідомляє 24 канал.
Раніше Зеленський вніс у Раду законопроєкт про референдум: що він передбачає
До парламенту цей проєкт закону вніс Президент України Володимир Зеленський. Глава держави одразу ж позначив його як невідкладний.
Результати голосування за президентський законопроєкт про народовладдя / Скриншот
Коли буде висновок Венеціанської комісії
Заступник голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час свого брифінгу заявив, що висновок Венеціанської комісії щодо законопроєкту буде вже в липні.
Ми дуже сподіваємося, а я вже направив від себе лист, щоб прискорити процес, щоб це питання розглядалося в червні. Та я думаю, що в червні вони не встигнуть. Тому дуже сподіваюся, що в липні вони зберуть засідання,
– сказав Руслан Стефанчук.
Він зазначив, що можна розраховувати, що законопроєкт розглянуть у такі короткі терміни. Мовляв, його важливість була детально обґрунтована, а стан розгляду чітко описаний.
Скільки коштуватимуть і як фінансуватимуться референдуми
Стефанчук кілька днів тому говорив, що середня вартість референдуму становитиме 2 мільярди гривень. Втім у законопроєкті передбачили, що вартість має не перевищувати суму 20 тисяч мінімальних зарплат. Нині це трохи більше 94 мільйонів гривень.
Втім цього разу він оцінив вартість референдуму ще вище. За словами Руслана Стефанчука, вартість референдуму приблизно дорівнюватиме вартості виборів – 12 мільярдів гривень.
Крім того, заступник голови Верховної Ради розповів, що гроші на референдуми мають закладатися у державному бюджеті. Таким чином, наприклад, у кінці 2020 року мають закласти гроші на усі ймовірні референдуми у 2021 році.
"Після того, як закон про референдум схвалять, безумовно, паралельно Міністерство фінансів повинно прорахувати вартість одного референдуму й внести законопроєкт про те, щоб передбачити в бюджеті України гроші на орієнтовну їхню кількість", – підкреслив Руслан Стефанчук.
Закладуватимуть у державний бюджет гроші на референдуми, коли визначать, скільки приблизно таких проводитимуть на рік. Віцеспікер парламенту навів приклад, як Україна щороку закладає в держбюджет гроші на виконання рішень Європейського суду з прав людини.
Дивіться відео сюжету 24 каналу про законопроєкт про народовладдя:
Що передбачає законопроєкт про референдум: коротко
- Запропонований законопроєкт передбачає: щоб організувати референдум за народною ініціативою, слід зібрати щонайменше 3 мільйони підписів мешканців України. При цьому вони повинні представляти як мінімум 2/3 адміністративно-територіальних одиниць, передбачених Конституцією України.
- Законопроєкт допускає можливість електронних голосувань під час референдуму.
- Під час референдуму можуть виноситися на розгляд питання :про затвердження закону про внесення змін до розділів І, III, XIII Конституції України. Тобто мовиться про загальні засади, вибори, сам референдум, правосуддя та інше; питання загальнодержавного значення; питання про зміну території України; питання про втрату чинності законом України або окремими його положеннями.
- Водночас референдум не допускається щодо законопроєктів з питань податків, бюджету та амністії.
- Питання для національного референдуму мають бути чіткі, без подійних тлумачень, а відповіді на них повинні бути "так" або "ні".
- Референдум не можна проводити у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.