Інформація про це міститься на сайті парламенту. Законопроєкт передбачає здійснення народного волевиявлення з 4 питань та з можливістю електронного голосування.
Раніше Закон про референдум: коли запрацює гучна обіцянка Зеленського
Що може бути предметом референдуму
У пояснювальній записці мовиться, що предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання:
- затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України. Тобто мовиться про про загальні засади, вибори, сам референдум, правосуддя та інше;
- загальнодержавного значення;
- про зміну території України;
- про втрату чинності законом України або окремими його положеннями.
Водночас референдум не допускається щодо законопроєктів з питань податків, бюджету та амністії.
Важливо! Питання всеукраїнського референдуму повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень, і відповідь на нього має бути "так" або "ні".
Про електронне голосування та додатковий бюджет
Законопроєкт допускає можливість електронних голосувань під час референдуму.
Зокрема, для забезпечення організації і проведення референдуму документ передбачає створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи із забезпечення електронного голосування.
У пояснювальній записці мовиться, що прийняття закону потребуватиме видатків з держбюджету на створення електронної системи, а також на саме забезпечення проведення всеукраїнського референдуму.
Призначити референдум може:
- Всеукраїнський референдум щодо затвердження змін до розділу І "Загальні положення", розділу ІІІ "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України" Конституції України призначається президентом.
- Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою.
- Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується указом президента (на вимогу не менш як 3 мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрано не менш як у двох третинах адміністративно-територіальних одиниць, зазначених в частині другій статті 133 Конституції України, і не менш як по сто тисяч підписів у кожній з них).
Обмеження щодо призначення референдуму
Референдум не можна проводити у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.
У випадку, якщо воєнний чи надзвичайний стан введений після призначення всеукраїнського референдуму, то процес референдуму зупиняється.
Контроль щодо відповідності Конституції питання всеукраїнського референдуму здійснює Конституційний суд.
Дивіться відео 24 каналу: що відомо про законопроєкт про референдум
Що передувало законопроєкту про референдум?28 квітня президент підписав закон про відкриття ринку землі. Згідно з цим законом, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на всеукраїнському референдумі. Загалом у команді президента неодноразово наголошували на важливості закону про референдум.
Старий закон про всеукраїнський референдум зберігав чинність з 2012 року, але він був визнаний неконституційним. У 2018 році його скасував Конституційний суд.