У КСУ переконують, що законопроєкт Зеленського "має ознаки конституційного перевороту"
Глава Конституційного Суду України назвав законопроєкт президента Зеленського "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" таким, що має ознаки конституційного перевороту. Цей законопроект пропонує перезавантажити орган після прийняття низки скандальних рішень суддями.
За словами голови КСУ, документ порушує відразу кілька статей Конституції України. Про це Олександр Тупицький сказав під час брифінгу, передає 24 канал.
Актуально Говорити є про що: глава КСУ Тупицький хоче зустрітися з Зеленським через тиск на суд
"Законопроєкт №4288 президента Зеленського, який написали за ніч, має ознаки конституційного перевороту в Україні. Ініціатива президентська, давайте указом президента рішення КСУ скасуємо, навіщо вв'язувати в цю неконституційну процедуру парламент", – зауважив він.
Важливо! Раніше КСУ визнав неконституційним покарання за брехню у деклараціях. Після цього Зеленський скликав РНБО та подав до Ради законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства".Президент пропонує визнати рішення суду від 27 жовтня "нікчемним" та таким, яке не буде мати правових наслідків. Зеленський переконаний, що його ухвалили в умовах реального конфлікту інтересів. Крім того, законопроєкт передбачає звільнення суддів КСУ.
Цим же законом збираються розформувати склад КСУ. Тупицький додав, що не здивується, якщо у парламенті також запропонують перетворити КСУ на Палату Верховного Суду.
Це теж варіант. Але в нерозвинених країнах. Можна з Палати створити Конституційний Суд, розвиваючи демократичні засади в суспільстві. Але не можна з Конституційного Суду зробити Палату. Це звуження. Дивуватися нема чому. Це ж монобільшість…
– додав він.
Тупицький також дорікнув парламенту за якість їх законів та запитав, чому за це повинен відповідати лише Конституційний Суд.
"Ну, ви ж парламентарі. Ну, будь ласка, створюйте такі закони, погоджуйте з опозицією, з усіма. Ви маєте працювати разом. Створюйте такі закони, щоб не доводилось звертатися до КСУ. Ви ж подивіться, що відбувається: закон не встиг прожити ще місяць, як вже є подання до КСУ. Закон – подання, закон – подання, – нас закидали просто", – сказав суддя.
Тупицький зауважив, що попри постійні подання нардепів щодо неконституційності того чи іншого закону, рішення КСУ у висновку однаково не виконують.
"А тепер: звільнити склад КСУ. Чому? Комусь він неугодний? Напевно. Використали провокаційну ситуацію, яка склалася з антикорупційним законодавством", – підсумував суддя.
Що цьому передувало
- КСУ визнав неконституційним покарання за неправдиву інформацію у деклараціях, а НАЗК заблокувало доступ до електронного реєстру.
- Згодом Володимир Зеленський скликав РНБО та засідання уряду, на якому розпорядилися відновити вільний доступ до е-декларацій. Після чого реєстр відкрили.
- Крім того, президент подав до Ради законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства". Він пропонує визнати рішення суду від 27 жовтня "нікчемним" та позбавити його правових наслідків. Водночас у документі передбачено звільнення суддів КСУ.
- На тлі цього скандалу розслідувачі "Схем" з’ясували, що у 2018 році Тупицький став власником земельної ділянки в окупованому Криму , яку не вказав у своїй декларації.