Як оформити інвалідність у Польщі та які документи для цього потрібні

11 жовтня 2024, 18:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

За останніми даними, у Польщі зареєстровано понад 900 тисяч українців, які прибули в країну після 24 лютого 2022 року. Однак реальна кількість людей, які переїхали туди з України, може становити 2 – 3 мільйони.

Частина із них мають проблеми зі здоров'ям та інвалідність, проте цей статус не підтверджується автоматично. Ті, хто оформлював інвалідність в Україні, мають пройти цей процес заново у Польщі. Як це зробити, розповідає міжнародний сервіс TransferGo.

Дивіться також Робота в Нідерландах: які вакансії пропонують українцям і яка ситуація з житлом

Медично-соціальна експертна комісія (МСЕК) у цій країні надає статус людини з інвалідністю українцям на тих же умовах, що і полякам. Проте це довгий процес.

Які документи потрібні для оформлення інвалідності в Польщі

Спершу необхідно зареєструватися у місцевій системі охорони здоров'я, уклавши декларацію з сімейним лікарем. Для цього потрібні PESEL та закордонний паспорт (або будь-який український документ, який підтверджує особу).

Для укладання декларації слід прийти до поліклініки та попросити у реєстратурі бланк заяви на призначення сімейного лікаря (lekarza rodzinnego або lekarza pierwszego kontaktu). Після цього можна записуватися на прийом, однак спершу варто підготуватися.

Вирушаючи до сімейного лікаря, при собі обов'язково потрібно мати перекладені документи з України, які підтверджують інвалідність, а також відповідні медичні довідки та виписки: інформацію про стаціонарне та амбулаторне лікування, результати діагностики, заключення лікарів та висновки фахівців.

Тобто необхідно зібрати максимально все, що може свідчити про набутий статус людини з інвалідністю в Україні. Наголосимо, що переклад цих документів повинен здійснювати лише присяжний перекладач у Польщі, завіривши їх печаткою.

Коли усі документи будуть готові, можна йти до сімейного лікаря, якому варто озвучити свій запит на оформлення статусу людини з інвалідністю.

Під час прийому він повинен виписати скерування до профільного фахівця, який проводить медогляд. Після того, як пацієнт відвідає такого спеціаліста, він отримає детальний опис статусу здоров'я – zaświadczenie lekarskie.


У Польщі для підтвердження інвалідності потрібно пройти медогляд / Unsplash

Далі можна подавати запит на оформлення інвалідності. Для цього потрібно написати заяву у повітовий чи міський відділ із питань встановлення інвалідності за місцем проживання (Miejski zespoł do spraw orzekania o niepełnosprawności або Powiatowe zespoł do spraw orzekania o niepełnosprawności).

До заяви необхідно додати:

  • присяжний переклад вищезазначених медичних документів;
  • копію закордонного паспорта;
  • копію ідентифікаційного коду PESEL;
  • медичну довідку про стан здоров'я від польського лікаря – вона має бути видана не раніше, ніж за 30 днів до дати подання заяви.

Форма самої заяви є за цим посиланням. Також варто готуватися до того, що статус людини з інвалідністю не нададуть одразу. Переважно розгляд документів триває від 2 до 4 місяців.

Набридла повільна бюрократична система закордонних банків із десятками папірців? За допомогою сервісу TransferGo про ці проблеми можна забути, адже з ним грошові перекази можна здійснювати просто, швидко, а, головне, безпечно. А якщо долучитися до програми "‎Запроси друга", можна ще й отримати приємні грошові бонуси.