Чи залишиться Байден у виборчих перегонах?

2 липня 2024, 14:21
Читать новость на русском

Джерело:

Остап Яриш

Після президентських дебатів у США емоції трохи вщухли, але невизначеність щодо виборів нікуди не поділась. Питання, яке останні кілька днів гучно і пошепки лунало дуже часто, – чи залишиться в цих перегонах Джо Байден?

Впливові демократи заступилися за Байдена

Що важливо розуміти: на цьому етапі партія може змінити кандидата лише в тому випадку, якщо він сам відкличе свою кандидатуру.

Читайте також За одним столом – більше ніколи: єдиний можливий варіант перемовин між Україною та Росією

У такому разі на партійному з'їзді (а в демократів він запланований на 19 – 22 серпня) шляхом "відкритого" голосування можуть обрати іншого номінанта чи номінантку.

У публічному просторі з'явились прямі заклики до Байдена знятися з виборів "заради блага нації". The New York Times і Atlanta Journal-Constitution опублікували редакційні колонки з майже однаковим повідомленням: "Найкраща послуга, яку Байден може зробити країні, це вийти з перегонів".

Я вже мовчу про інші публікації в ЗМІ, що на умовах анонімності цитують схвильованих членів Демократичної партії, колишніх посадовців та донорів. Утім, публічно впливові демократи виключають можливість іншої кандидатури та висловлюють президентові свою цілковиту підтримку.

Ненсі Пелосі заявила, що президента варто судити за його досягненнями, а не за одними дебатами. Губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом, до якого дехто приглядається як до можливого кандидата, розкритикував своїх колег: "Що за партія відвертається від свого лідера після одного виступу?"

Лідери демократів у Конгресі – Гакім Джеффріс та Чак Шумер – також публічно запевнили президента в тому, що вони на його боці. Інші говорять про невідворотний безлад у партії, якщо на такій пізній стадії шукати нового кандидата.

Рейтинги суттєво не змінилися

Підтримку Байдену висловили і його родичі. Цими вихідними президент мав з ними зустріч – нічого екстраординарного, сімейне зібрання планували ще задовго до дебатів. Але протягом нього – очікувано – також підняли тему, яку зараз обговорює вся країна.

Цікаво Як завершуються війни

За повідомленнями в пресі, родичі президента, зокрема перша леді Джилл та син Гантер, заохотили президента залишатися в перегонах. Ті, хто добре знають Байдена, кажуть, що думка найближчих рідних має для нього велике значення, особливо думка дружини.

Але що ще має значення для штабу Байдена – заміри настроїв суспільства. Свіжі опитування від CBS та Axios вказують, що після дебатів кількість демократів, які вважають, що Байдену не варто балотуватися, збільшилась. Зараз так вважає 46% опитаних, в лютому їх було 36%.

Та при цьому, якщо вибір залишиться між Байденом і Трампом, американці в цілому збираються голосувати так само як і до дебатів. На цю мить суттєвих змін не відбулось. В одних опитуваннях лідирує Байден, в інших – Трамп. Майже в усіх дослідженнях відрив між ними 1 – 3% в той чи інший бік.

Наразі президент (принаймні публічно) відкидає можливість виходу з перегонів. Наступного дня після дебатів він енергійно проголошував зі сцени свого мітингу: "Я дебатую не так добре, як колись. Але я знаю, як виконати цю роботу. І я знаю: коли тебе збивають з ніг – ти підіймаєшся!".

Але за останні 4 – 5 років ми бачили стільки безпрецедентних або "вперше-за-cкількись-років" подій у політиці США, що я нічому не здивуюсь. У ці дні багато згадую про перші телевізійні дебати 1960 року між Ніксоном і Кеннеді. Якщо матимете час, почитайте про них. Цікаво.