ЄС боїться підірвати довіру до себе: коли Україна може отримати заморожені російські активи
Тривають розмови про передання заморожених російських активів Україні. У Європейському Союзі залишаються певні сумніви щодо цієї процедури.
Головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус пояснив 24 Каналу, у чому полягає головна проблема. За його словами, у ЄС досі побоюються ухвалити політичне рішення.
До теми Понад 3 мільярди: коли Європа передасть заморожені російські активи Україні
Я нагадаю заяву Центрального банку ЄС, який казав про те, що "це підірве довіру до національної валюти ЄС – євро",
– зазначив Ус.
Оскільки багато недемократичних режимів тримають свої національні грошові запаси в євро, вони можуть злякатись за ці активи й перевести їх в золото чи долари. Зрозуміло, що ЄС цього не хотілося б.
Зверніть увагу! Єврокомісія готує пропозицію щодо використання заморожених російських активів для відбудови України. Ідеться про податок на надприбутки, завдяки чому Київ отримуватиме 4–5 мільярдів євро на рік.Крім того, ЄС може гальмувати рішення щодо заморожених російських активів, щоб зберегти їх до періоду відновлення економіки України. Можливо, це буде чи не єдиним джерелом підтримки нашої країни після війни.
Україна може отримати заморожені російські активи після війни: дивіться відео 24 Каналу
Захід базується на застарілих принципах
Західні країни значною мірою послуговуються принципами Вашингтонського консенсусу, сформованого ще наприкінці 1980-х. Зокрема, ідеться про якомога меншу роль держави в регулюванні економіки й недоторканність приватної власності.
Ситуація, яка виникла у світі після 24 лютого 2022 року, демонструє, що ці істини вже застаріли. Треба реформувати не лише певні організації чи інституції, а й підходи до побудови світоустрою,
– констатував Ус.
Так, мінімальна роль держави в економіці означає позбавлення такого важеля впливу, як економічні санкції. Те саме стосується недоторканності приватної власності – не можна арештовувати активи, передавати прибутки від них або навіть податки з цих прибутків.
Епопея із замороженими російськими активами триває: останні новини
- У Брюсселі відкрили виставку Make Russia Pay із закликом передати заморожені російські активи Україні. На заході був присутнім експредставник США з питань України Курт Волкер, який сказав, що "західні уряди бояться".
- Європейський центральний банк неодноразово висловлював стурбованість щодо наслідків передання заморожених російських активів Україні. Віцепрезидент Луїс де Гіндос зазначив, що це може завдати репутаційної шкоди євро як безпечній валюті.
- Економіст і виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин перелічив законні механізми для конфіскації суверенних активів: за одноголосним рішенням Ради безпеки ООН, за рішенням Гаазького суду, за угодою про капітуляцію. Однак всі вони наразі безперспективні.