Шольц чітко висловився щодо вступу України в НАТО, але є цікава деталь
План перемоги передбачає запрошення України в НАТО. Для того, щоб отримати його не потрібна згода усіх країн, головне переконати Сполучені Штати та Німеччину.
За даними німецької газети, після зустрічі у Берліні Джозефа Байдена, Еммануеля Макрона, Олафа Шольца й Кіра Стармера, позиція президент США суттєво пом'якшала, Париж й Лондон теж "за", але канцлер Німеччини категорично проти вступу України до Альянсу. Політолог Олег Саакян сказав 24 Каналу, що може змінити позицію Шольца.
Актуально Єрмак заявив, що Київ ніколи не просив НАТО брати участь у війні
Чому Україні важливе запрошення в НАТО
Олаф Шольц чітко формулював свою думку. Він проти вступу України в НАТО, але не сказав, що проти запрошення. До речі, президент Володимир Зеленський нещодавно наголосив на цьому під час одного зі своїх виступів.
Важливо! Перший пункт у Плані перемоги полягає у запрошенні України в НАТО, а не у негайному членстві.
Зараз йдеться лише про запрошення до НАТО, адже вступ, ймовірно, не має політичного консенсусу – ніхто в Альянсі не випише собі квиток на війну з Росією, зазначив Саакян. Однак для України вкрай важливе навіть саме запрошення. Воно несе два ключові меседжі:
- це означало б, що вступ України в НАТО навіть не буде обговорюватися з Росією. Країна-агресор не має жодного права вето ні де-факто, ні де-юре на обмеження суверенітету України;
- територіальна цілісність. Запрошення країни в НАТО відбувається у міжнародно визнаних кордонах. Відповідно це знімає можливість торгів щодо територій у юридичному плані.
Уся надія на США
На думку політолога, Олаф Шольц змінить позицію щодо України в НАТО тільки після схвального рішення США. Тож зараз Україні важливо отримати запрошення в НАТО від Сполучених Штатів, аби вивести з тіні усіх ти, хто також виступає проти вступу нашої країни до Альянсу, але ховається за рішенням Білого дому.
У випадку, якщо США скажуть: "Так", то тоді з'явиться Німеччина, Іспанія, Бельгія та інші країни, які зараз відсиджуються і не говорять свою позицію.
Я впевнений, що частина з них одразу погодиться. Друга частина – це країни, які спробують поторгуватися. Вони виставлять свою ціну за те, щоб Україна отримала від них згоду на запрошення в НАТО. Можливо, залишиться 2 – 3 країни, які будуть категорично проти, й тут вже питання до самого НАТО, щоб знайти інструменти для подолання норову цих країн,
– мовив Саакян.
Країни, які виступають "за" запрошення України до НАТО, точно мають свої аргументи й можливості для діалогу з країнами, які проти, але шлях до цього відкривають виключно Сполучені Штати.