Заручників Євромайдану влада хоче обміняти на припинення протесту

12 лютого 2014, 23:38
Читать новость на русском

Понад три сотні заарештованих учасників Євромайдану перетворилися на заручників. Їхню волю Парламент погодився обміняти на звільнення активістами адміністративних приміщень у центрі столиці до 17 січня. Тобто, якщо масові акції протесту фактично припиняться, справи проти ув`язнених мають закрити.

"Коли ми перебували і СІЗО, я намагався так опитати людей в коридорах, де ми перетиналися там, ідучи на прогулянку, на якісь слідчі дії. Всіх запитував: чи вони згодні прийти на порожній Майдан, щоб їх випустили з СІЗО? І всі в один голос відповідали, що "Ні. Ми готові терпіти, чекати навіть там до президентських виборів". Вихід нас в обмін на ті речі, за які боролися і помирали люди – це того не варте. Ні! Ми не хочемо вийти на порожні майдани", - розповідає активіст Автомайдану, "заручник" Олександр Кравцов.

Ув`язнений просить не домовлятися з владою

Наречена затриманого у ніч на 23 січня Андрія Шминдюка каже, що її коханий не вірить у дієвість Закону про амністію і закликає опозицію ні про що не домовлятися з владою. За словами Дарії, коли вночі "беркутівці" трощили машини активістів, Андрій проїздив поруч.

"Він отримав удар по голові з-ззаду і відключився. Бив їх "Беркут", були свідки, були жіночки, які це бачили з вікон. Потім їх в автобусі возили – там били. Десь на подвір’ї викинули, там продовжували бити, тільки потім вже знову до автобуса і відправили в Дарницьке РОВД, де я його знайшла", - каже наречена заарештованого Дарія.

За перевезення покришок світить 15 років за ґратами

Український суд постановив, що тато двох малолітніх дітей інженер Дмитро Юрченко - небезпечний злочинець. 24 січня його авто зупинили працівники ДАІ, знайшли в багажнику автомобільні шини і арештували. За перевезення покришок чоловіка звинувачують в організації масових заворушень і можуть ув'язнити на 15 років.

"Він віз шини на тренування, він повертав з Льва Толстого на Саксаганського, і там зупинили його працівники ДАІ, коментуючи тим, що він везе шини на Майдан. Забрали його обманним способом, сказали, що машина в розшуку, щоб він під'їхав на територію частини, сказали, там ми підпишемо якісь документи і його відпустять. Насправді вони його забрали, закрили", - розповідає дружина затриманого Наталія Юрченко.

Опозиція хоче позбавити Януковича диктаторських повноважень

Терміновим питанням, яке слід негайно вирішити, лідери опозиції називають позбавлення Віктора Януковича частини повноважень шляхом повернення до Конституції 2004 року.

Щоправда, спільного варіанту відповідного документу в опозиційних лавах немає. Рішення має ухвалити Парламент, де опозиція давно ні на що не впливає. Лідерів це не зупиняє.

"У мене питання, чи буде політична воля втілювати ці домовленості. Тобто ми можемо переписати будь що, на папері, навіть можливо про це проголосувати, питання, чи буде політична воля втілювати зміни. Ну до прикладу. В десятому році Янукович змінив конституцію нелегітимно, в нелегітимний спосіб, але політичної волі нав'язати всьому суспільству саме таку модель поведінки йому вистачало. Чи буде у нас політична воля зараз нав'язати режим законності, ну, покаже час", - каже народний депутат, "Батьківщина" Леся Оробець.

УДАРівець Валерій Пацкан вважає, що довге перемир’я грає не на користь ні опозиції, ні народу.

"Будь-яке довге перемир’я грає не на користь ні опозиції, ні народу України. Тому що ведуться перемовини як з депутатами від Партії регіонів, так і посилюється тиск чиновників на місцях. Тобто міліціонерів, прокурорів. Їм дають зрозуміти, що влада зможе дотиснути через силовий варіант. Це зараз грає не на користь виключно нам всім: опозиції і не на користь народу України", - зазначив член президії Ради Майдану, народний депутат Валерій Пацкан.

"Повертаючись до Конституції 2004 року, ми зменшуємо повноваження президентські, передаючи повноваження вже виконавчій і законодавчій гілці влади. Передаємо з тими поправками, які дала Венеційська комісія. І цю Конституцію…Вже на цьому рівні ми можемо говорити про творення уряду народної довіри, який би міг в подальшому провадити зміни в державі", - каже заступник голови Верховної Ради, Свобода Руслан Кошулинський.

Рада Майдану підтримала опозицію

Рада Майдану одностайно погодила рішення про повернення до старої редакції Конституції, за якою Україна знову перетвориться з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську республіку. І навіть погодилась з вимогою залишити адмінбудівлі, якщо звільнять заручників.

"Консенсусне рішення ради ВО Майдан однозначне: допоки всі затримані не будуть відпущені жодних перемовин далі не буде. Тобто це є засаднича підстава для того, щоб продовжувати втілювати в життя цей закон. Влада зараз діє як сомалійські пірати. Вона взяла заручників і вимагає за це щось", - сказав Кошулинський.

Комендант Євромайдану Андрій Парубій каже, що підписання Угоди про асоціацію має залишатися ключовою вимогою Майдану.

"Ви знаєте, це є одне з питань насправді, але воно не є вирішальним. Воно нам може дозволити формально призначити дочасні вибори президента. Воно нам дозволить переформатувати владу в Україні, коли повноваження не будуть сконцентровані в руках однієї людини, як це було сьогодні в Януковича, коли йому повністю підпорядкована вся вертикаль влади. Але ми усвідомлюємо, що стратегічно наші завдання не змінюються. Ми до речі вважаємо, що з чого починався Майдан - підписання Угоди про асоціацію має залишатися і залишається ключовою вимогою Майдану", - зазначив він.

Повернення до Конституції-2004 не вирішить проблеми, - юрист

Втім, деякі депутати від опозиції та правники переконані: зміни Конституції не нагальна проблема людей, які зібралися на Майдані.

Крім того, повернення до старої Конституції не вирішить політичної кризи.

"Актуальне питання - це закриття кримінальних справ проти учасників акції протесту. Саме на цьому я наголошую. І питання змін до Конституції може бути лише відкрито після того, як буде прийнятий Закон про закриття кримінальних справ проти учасників акції протесту. До цього його вести не коректно про нього мову і не чесно по відношенню до майданівців, які під загрозою кримінального впровадження", - наголошує народний депутат, позафракційний Олександр Доній.

"Автоматичне повернення до Конституції 2004 року не дає нікому ніяких гарантій. Все залежить від того, яка є більшість у Верховній Раді. Як зрештою і будь-який інший варіант. Уряд неминуче мусить заручитися підтримкою більшістю Верховної Ради. Грошей для утримання публічної сфери залишається на кілька тижнів. Якщо ще кілька тижнів не буде знайдено виходу з цієї ситуації, ми взагалі можемо припинити існування як країна", - каже голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Судять ветеранів війни в Афганістані, перехожих та студентів

Тим часом, у судах розглядають справи заарештованих учасників протесту і тих, кого затримали в цій якості - студентів, викладачів, просто перехожих. Ветеранів війни Афганістані, які входять до сотні Самооборони Майдану, із свідків зробили обвинуваченими.

Вони, за свідченнями очевидців, знешкодили крадія, самі привели його в міліцію і тепер на лаві підсудних. Автомайданівцям перекваліфіковують справи з хуліганства на участь у масових заворушеннях

Деяких активістів відпускають під домашній арешт

Деяким активістам змінюють запобіжний захід на утримання під домашнім арештом - таких на сьогодні понад 60. Тих, кого побили правоохоронці, переважно залишають за ґратами.

"Він такий же екстреміст, як я, Янукович…У нього є, звичайно, почуття справедливості і почуття патріотизму. У нинішній ситуації у нас немає іншого виходу. Щупальця корупції обплутали всю країну і куди не кинься. За суди взагалі говорити нічого. без конверта, без товстого конверта до судів взагалі можна не підходити", - каже брат заарештованого В`ячеслав Полтавець.

"Звільнити від кримінальної відповідальності ми зможемо осіб, тільки за умови звільнення адміністративних приміщень, будівель, автошляхів, доріг, парків, від барикад, від протестуючих", - повідомив заступник прокурора Голосіївського р-ну Києва Антон Шпирь.

Суд відпустив трьох підозрюваних у побитті Чорновол

Водночас, трьох підозрюваних у побитті журналістки Тетяни Чорновол суд відпустив додому під особисті зобов`язання народного депутата від "Батьківщини".

Амністували призначених винними у кривавому розгоні мирних демонстрантів. З начальника Київської міліції Валерія Коряка, колишнього голови РНБО Володимира Сівковича та екс-голови КМДА Олександра Попова в судовому порядку зняли обвинувачення.

Останній, до слова, заявляв під слідством, що виконував наказ Андрія Клюєва, який зараз очолює Адміністрацію Президента

"Довіри до влади немає і не вірить ніхто, що їх відпустять. Єдиний шанс врятувати людей, це тільки, як кажуть, повалення влади, щоб прийшла інша влада", - каже учасник Євромайдану Олександр.