Затримання Мартиненка може бути відволіканням уваги від Насірова, – експерт
У зв’язку із затриманням Антикорупційним бюро екс-депутата Миколи Мартиненка є кілька питань до НАБУ. По-перше, чому його вирішили затримати, адже він не ховався і не тікав? По-друге, це вже стає певною традицією – затримання увечері в четвер – чого варта епопея з обранням запобіжного заходу фігуранту іншої гучної справи, Роману Насірову.
Такою думкою в коментарі сайту "24" поділився виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.
Політичний експерт наголошує, що Микола Мартиненко свого часу добровільно відмовився від мандату народного депутата, щоб показати свою невинність. Екс-депутат нікуди не тікав, інформації про те, що він якось впливає на слідство чи свідків також нема. Тому не зовсім зрозуміло, чому його вирішили затримати.
Головним наслідком такого кроку НАБУ буде те, що навряд чи хтось з народних депутатів відмовиться від мандату, як це зробив Мартиненко, щоб довести свою невинність. На відміну від відстороненого глави ДФС Романа Насірова, Мартиненко поводить себе достойно,
– зазначає експерт.
Олександр Леонов також нагадав, що відкриття кримінального провадження проти Мартиненка було однією з перших гучних справ НАБУ. Тому для Антикорупційного бюро – справа честі довести слідство до логічного завершення. Однак, як підкреслює експерт, треба зауважити, що НАБУ розслідує найскладніші у світі справи – корупційні економічні злочини, де довести провину дуже важко.
Читайте також: Лещенко розповів, як працювала "схема Мартиненка"
"І тут велика вимога саме до професійності слідчих. Механізм співпраці зі слідством у таких справах – ледь не єдиний спосіб, щоб довести провину. Зараз тільки справа депутата-втікача Олександра Онищенка просувається більш-менш, оскільки частина фігурантів пішла на співпрацю зі слідством. Щодо Мартиненка, то треба дивитися, чи є в слідчих залізобетонні докази його провини", – зауважує Леонов.
Водночас політолог не виключає, що затримання Мартиненка – крок НАБУ, щоб відволікти увагу від Насірова, справа якого загальмувалася. Насіров вийшов з-під варти під заставу, хоча й дуже велику. Але вже є інформація, що знімається арешт з частини його нерухомості і знову виникає питання до якості обвинувачення.
Тому, підкреслює Олександр Леонов, затримання Миколи Мартиненка – це сильний крок, щоб привернути увагу суспільства, але за цим повинні бути і сильні докази. Тому що справа розсиплеться.
З іншого боку, на думку Леонова, затримання Мартиненка, який представляє "Народний фронт", може спричинити певну напругу в парламент.
В тому, що у Мартиненка немає депутатського мандату – певний бекграунд у цій справі, на чому акцентує увагу "Народний фронт". Якщо НАБУ не зможе довести провину Мартиненка, то НФ буде ставити питання про відповідність займаній посаді керівника бюро Артема Ситника,
– наголосив Олександр Леонов.
Нагадаємо, увечері 20 квітня детективи НАБУ затримали екс-нардепа від "Народного фронту" Миколу Мартиненка. Голова Спецалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив, що Мартиненка затримали у справі про розтрату коштів у сумі 17,28 мільйона доларів держпідприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат". Мартиненко заявив, що звинувачення проти нього сфальсифіковані за вказівкою директора НАБУ Артема Ситника.