Жалобний мітинг під наглядом ОМОНу: думки про репресії ХХІ столітя

19 травня 2014, 00:05
Читать новость на русском

Світ вшанував 70-ту річницю депортації кримських татар. Вперше за 23 роки народові киримли не дали спокійно провести поминальний мітинг.

70 років тому з півострова депортували близько двохсот тисяч киримли. Їх радянська влада звинуватила у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Сьогодні ж кримські татари вимагають визнати депортацію геноцидом.

Нелегітимна влада півострова заборонила 17 та 18 травня проводити масові заходи та мітинги. Тому кримські татари зібралися біля мечеті на молебень. Центр Сімферополя сьогодні був перекритий, по місту - розставлені автозаки та БТР-и. Молебень супроводжувало близько 100 бійців ОМОНу.

У Сімферополі учасники заходу з нагоди 70-річчя депортації кримських татар ухвалили резолюцію, в якій заявлено про необхідність негайного припинення дискримінації за політичними, національними та релігійними мотивами.

Політики та культурні діячі висловили свої думки з приводу нових репресій щодо кримськотатарського народу у сучасному, вільному світі.

Народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв:

Сьогодні наша земля знову окупована і ми опинились в такій же ж системі, з якою боролись десятки років. Скільки це триватиме – ніхто не знає. Активісти кажуть: можливо, декілька місяців. Дехто каже: можливо, декілька років. Але у всіх наших співвітчизників є тверда впевненість у тому, що Кримська земля буде звільнена від окупантів і вона неодмінно знову стане невід’ємною частиною нашої великої країни – України.



Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров:

18 травня – всесвітня трагедія для Криму і кримськотатарського народу. Тоді, протягом кількох днів депортували цілий народ. Якщо для нас важливе майбутнє Криму, ми повинні пам’ятати його історію, його трагедію. Цього року нас вирішили не лише роз’єднати, а просто знищити нашу пам'ять.


Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв:

Тисячі кримських татар були вислані, і 40 відсотків з них померло у поселеннях в Узбекистані, Казахстані, на Далекому Сході. Але тепер сталася ще одна страшна та трагічна подія - анексія Криму Росією.

Українська влада стурбована ситуацією в Криму - залякуваннями, обшуками та придушенням прав кримськотатарського населення в Криму, тим, що лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву заборонений в'їзд до Криму, тим, що заборонені церемонії в пам'ять про жертви депортації.

Після анексії Криму Росією понад 7 тисяч кримських татар змушені були залишити півострів через тиск з боку окупантів. Українська влада виступає за солідарність між усіма українцями, але агресори намагаються цю солідарність зруйнувати. Однак ми знаємо, що ті, хто ігнорує історичні уроки, будуть покарані.

Народний депутат України, кандидат в президенти Анатолій Гриценко:

Кримські татари - друга депортація, з інтервалом у 70 років. Траурні мітинги для вшанування пам'яті загиблих під час сталінськоі депортації. На фоні депортаціі путінської. Коли навіть траурні мітинги на рідній землі заборонено. Тримайтеся, друзі! Ми будемо разом. Після Путіна. Коли світовий Майдан знесе цього агресора. Як український Майдан зніс Януковича.

Народний депутат України від партії УДАР Ірина Геращенко:

Кримські татари сьогодні молилися за свою землю і свій народ. І ми, українці, разом з ними. В нас не лише схожі кольори прапору. В нас спільна історія і сьогодні спільна мета - зупинити агресора і окупанта. Ми пережили геноцид сталінського режиму - Голодомор, вони - депортацію. Вперше за 23 роки їм заборонили вшанувати пам'ять замордованих і вивезених... Лідер кримських татар Мустафа-ага нев'їзний на землю предків. Хіба це не новий геноцид? Українські політики і дипломати не повинні починати жодної міжнародної зустрічі без згадки про поневіряння кримчан і, зокрема, татар. А Мустафа-ага для мене і мільйонів українців - приклад мужності, сили і позиції. Тримайтеся, брати!

Музикант, лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук:

Коли в чоловіка забирають дім – плаче його сім'я. Коли в народу забирають дім – плаче його земля... Пам'ятаємо разом із кримськими татарами!


Українець, в якого російська поліція на жалобному мітингу в Сімферополі не змогла забрати український прапор

Я - громадянин України, ось мій український паспорт. Я від імені своєї країни прийшов висловити співчуття кримськотатарському народу. Хіба це демократично - забороняти прапор тієї чи іншої держави? Що я порушив, яку статтю? Хіба я порушив російське законодавство?