Чи дочекаються українці дешевого газу

10 лютого 2022, 13:15
Читать новость на русском

28 січня 2021 року в стінах Верховної Ради прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив: до 2030 року уряд планує забезпечити потреби України в газі шляхом власного видобутку. Далі читайте в ексклюзивному блозі для 24 каналу.

Газові виклики для України

Така заява могла виникнути на фоні низки факторів. Зокрема – рекордного та неочікуваного зростання ціни на газ, постійних загроз зриву опалювального сезону в Україні, газової залежності від імпорту.

Цікаво Україна опинилася на небезпечній розтяжці: що задумав Лукашенко

Зверніть увагу! Схожі плани в Україні вже були. Наприкінці 2016 року Кабмін затвердив Програму "20/20", яка передбачала, що "Укргазвидобування" до 2020 року збільшить видобуток до 20 мільярдів кубічних метрів газу та припинить будь-який імпорт.

На презентації Програми "20/20" згадували, що у 1975 році Україна видобувала 69 мільярдів кубічних метрів, у 1990 році – 26 мільярдів кубічних метрів, тоді як у 2016 компанія видобула 14,6 мільярда кубічних метрів. Оновлене керівництво "Украгазвидобування" називало головними причинами падіння видобутку популізм та корупцію, які призвели до:

  • наявності застарілого обладнання на "Укргазвидобуванні";
  • використання застарілих технологій видобутку;
  • браку професіоналів;
  • недофінансування модернізації;
  • залежності від імпорту газу.

Амбітні плани залишилися на папері

Програма "20/20" провалилась, й у 2020 році видобуток "Укргазвидобування" склав 14,6 мільярда кубічних метрів, рівно стільки ж, як у 2016 році. Для з'ясування причин провалу Кабмін постановою №1128 у листопаді 2020 року створив спеціальну робочу групу. Але за рік роботи ні причин провалу, ні звіту від робочої групи нема. Якщо аналізувати причини провалу самостійно, то можна виділити дві зовнішні:

  1. Конфлікт "Укргазвидобування" з Полтавською облрадою. За декілька років рада 60 разів відмовила компанії у праві на розробку надр. Однак варто пам'ятати, що після отримання спецдозволу і до початку промислового видобутку минає 3 – 5 років, тому неотримання дозволів у 2018 – 2019 роках не може бути поясненням провалу.
  2. Анулювання спецдозволів на розробку Будищансько-Чутівської, Оболонської та Писаревської газоносних площ. Ці родовища "Нафтогаз" готував 5 років і вклав у розробку 600 мільйонів гривень. І саме ці родовища мали стати драйвером Програми "20/20". Рішення суду також було ухвалено за ініціативи депутатів Полтавської облради (основи по газових родовищах – Полтавська та Харківська області).


Амбітна Програма "20/20", яка передбачала істотне збільшення видобутку блакитного палива, провалилася / Фото 24 каналу 

Однак зовнішні причини – не єдині. Були також претензії до якості планування і виконання Програми "20/20". У висновку Інституту газу НАН сказано: "Незважаючи на елементи достатньо передового та інноваційного бачення, Програма "20/20" не є інвестиційним документом, а це – звичайний совковий затратний план".

Претензією науковців, серед іншого, була відсутність планів видобутку за кожним із наявних в "Укргазвидобування" 153 родовищ. Науковці дійшли висновку, що реалістичним для "Укргазвидобування" буде збільшення видобутку лише до 16 – 17 мільярдів кубічних метрів до 2020 року, а не до 20 мільярдів кубічних метрів.

Про актуальне "Зради" не буде: чому Україні не варто боятися підкилимних ігор Макрона і Путіна

Очікування і реальність

Чим нинішні обіцянки уряду відрізняються від 2016 року? Нинішні є масштабнішими. У 2016 "Укргазвидобування" мало збільшити видобуток із 14,6 мільярда кубічних метрів до 20 мільярдів кубічних метрів, тобто на 37%. Зараз, щоб покрити все споживання, "Укргазвидобування" має збільшити видобуток з 13,7 мільярда кубічних метрів до 20,7 мільярда кубічних метрів. Це вже 51% збільшення.

Але є одна спільна риса: як і в Програмі "20/20", те, що плани не виконуються, стане зрозуміло мінімум через 2 – 3 роки. До того часу ніщо не заважатиме владі роздавати обіцянки.

Чи можна збільшити власний видобуток газу в Україні? Однозначно – так. Щонайменше до 16 – 17 мільярдів кубічних метрів на рік, що вже буде значно краще, ніж зараз.

Показово! У 2021 році споживання газу в Україні становило 26,8 мільярдів кубічних метрів. Видобуток – 19,8 мільярда кубічних метрів, з яких 13,7 мільярда кубічних метрів – "Укргазвидобування", 5 мільярдів кубічних метрів – приватні компанії, які за останні 10 років збільшили видобуток у 2 рази, ще близько 1 мільярда кубічних метрів – "Укрнафта".

Як можна стимулювати збільшення видобутку газу?

  • Ліквідація адміністративних перепон з доступом "Укргазвидобування" до спецдозволів на право видобутку нових родовищ.
  • Зменшення фіскального навантаження на нові проєкти.
  • Інвестиції та їх доцільне використання.

Програма "20/20" передбачала, що "Укргазвидобування" вкладатиме щорічно 30 – 40 мільярдів гривень у розвиток. Фактично грошей компанія мала достатньо, але виникли проблеми з їх освоєнням.

Найкраща ситуація була 2019 року, коли при плані у 38 мільярдів гривень фактично проінвестували 27 мільярдів гривень. Найгірша ситуація спостерігалася у 2017 році, коли при плані у 30 мільярдів гривень освоїли лише 12 мільярдів гривень.

Сьогодні, за результатами ІІІ кварталу 2021 року, чистий прибуток "Укргазвидобування" складає 22 мільярди гривень, додатково ще 8 мільярдів гривень нараховано амортизації. Тобто компанія має ресурс у понад 30 мільярдів гривень, який можна інвестувати у розробку нових свердловин. Хоча тоді державний бюджет не отримає дивідендів від "Укргазвидобування".

Чи буде це зроблено? "Без надії сподіваюсь!". Виходячи з досвіду Програми "20/20", ми не бачимо, щоб влада зробила висновки після її провалу.

Варто переглянути – виробництва в Україні припиняють роботу через космічні ціни на газ: дивіться сюжет