1992 – рік усвідомлення своєї державності та незалежності
1992 рік – вже півроку, як Україна відчула смак Незалежності. У цей рік Україна позбулась радянських символів та затвердила власний прапор, герб, гімн, а також відмовилась від використання радянського карбованця.
Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами як це було!
З одного боку відбувається усвідомлення українцями своєї державності, адже саме цього року офіційно прийняті власні герб, прапор і гімн України. Крім цього, Україна вирішила відмовитись від радянського карбованця – в країні з'явились карбованці-купони. Водночас, якщо на початку року буханка хліба коштувала всього один карбованець, то наприкінці – вже 25.
Отже, 15 січня 1992 року депутати Верховної Ради України прийняли гімн, щоправда тільки "музичну редакцію". Слова гімну депутати спромоглися затвердити тільки через 11 років – у 2003-му.
Автором слів є Павло Чубинський і написав він цей вірш ще у 1862 році. Музику написав Михайло Вербицький.
Цікавим є той факт, що Чубинський за "шкідливий вплив на уми простолюдинів" був висланий у Архангельськ під наглядом поліції саме за текст майбутнього гімну.
Прапор Верховна Рада прийняла через півмісяця, 28 січня 1992 року. Хоча саме цей прапор став державним ще у 1917 році – в УНР. В окремих українських регіонах ще раніше цей прапор використовувся неофіційно. Доказом тому є, наприклад, ця поштівка 1902 року випуску:
Кольори українського прапору мають романтичне значення: синє небо над золотою нивою.
Малий герб України було затверджено 19 лютого 1992 року у вигляді золотого тризубу на синьому тлі.
З визначенням, який символ має стати гербом, проблем не було. Адже тризуб використовувався на українських землях ще за часів Київської Русі (а деякі історики кажуть, що навіть сармати ходили під ним). Наприклад, такий символ на вивороті мали монети часів князя Володимира Великого.
Крім цього, саме в цьому році в обіг ввели купони-карбованці.
Їх майже не підробляли, бо це було невигідно при шаленій інфляції. Але була від них і користь, адже саме ця купюра за рік повністю витіснила з обігу російські рублі. Таким чином, Україна стала на крок ближчою до гривні, яка з'явиться у 1996 році.
Читайте також: 1991 – рік, з якого все почалося
Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!