Чи буде покарання для тих жінок, які не стануть на військовий облік

3 жовтня 2022, 10:27
Читать новость на русском

Наразі жінки можуть стати на військовий облік за власним бажанням, тобто облік для них є добровільним незалежно від спеціальності та професії.

Лідія Карплюк, адвокат Адвокатського обʼєднання "Лещенко, Дорошенко і партнери" розповіла 24 каналу, що за таких умов, а вони діятимуть, як мінімум до 1 жовтня 2023 року, жодних покарань для жінок, які не стануть на облік, не передбачено.   

Увага Категорії людей, яких точно не можуть мобілізувати: повний перелік

Відтак, на даний час, жодної відповідальності до жінок, які не стали на військовий облік, не може бути застосовано, так само як і не може бути обмежено їх у праві виїзду за кордон з цієї підстави,
– пояснила Карплюк.

Ба більше, ймовірно, так буде і на постійній основі, у разі прийняття відповідних змін до закону.

Водночас за порушення правил військового обліку та ухилення від нього є ризик притягнення жінок до адміністративної відповідальності.

Зверніть увагу!

Стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення військовозобов'язаними правил військового обліку у вигляді штрафу від 510 до 850 грн.

Та все ж, юристи переконані, притягнення жінок до відповідальності видається маловірогідним.

Річ у тім, що на сьогодні ми не маємо ухваленого порядку ведення військового обліку жінок та встановлених граничних строків для взяття жінок на військовий облік, а тому фактично відсутня об'єктивна сторона правопорушення – нема чого порушувати,
– пояснюють юристи.

Мобілізацію жінок відклали

  • 21 вересня Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт №6482 "Про внесення змін до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
  • Згідно з ним, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, за власним бажанням можуть бути взяті на військовий облік військовозобов'язаних.
  • Тобто законопроєктом передбачено добровільну постановку на військовий облік для жінок, за винятком медиків.
  • З 1 жовтня 2022 року процедура взяття жінок на військовий облік військовозобов'язаних мала запрацювати за оновленим переліком спеціальностей. Але 6 вересня 2022 року міністр оборони Олексій Резніков підписав наказ про відтермінування взяття на облік жінок відповідних професій/спеціальностей до 1 жовтня 2023 року.

Повне інтерв'ю та відповіді на інші запитання, зокрема те, чи зможуть жінки виїжджати вільно за кордон, читайте тут. 

До теми – чи буде додаткова мобілізація в Україні: дивитись відео