Чи будуть в ООН розслідувати постачання іранських дронів Росії
Росія отримує дрони від Ірану та ними атакує Україну. Натомість Організація Об'єднаних Націй досі не відправила в нашу державу офіційних осіб, щоб вони розслідували злочин.
За даними США, України та інших країн генсек ООН Антоніу Гутерріш піддався тиску з боку Росії. Саме тому до Києва досі не прибули особи, які мали б розслідувати справу, пише 24 канал.
Читайте також Розвідка знайшла докази, що іранські безпілотники до Росії постачали після 24 лютого
Що відомо про питання розслідування ООН
Велика Британія, США, Франція, Німеччина та Україна заявляють, що постачання Росії безпілотників іранського виробництва порушує резолюцію Радбезу ООН 2015 року, що закріплює ядерну угоду з Іраном. Ці країни наполягають, щоби Гутерріш направив до Києва офіційних осіб для проведення розслідування,
– мовиться в повідомленні.
За даними Reuters, засідання Радбезу в понеділок, 19 грудня, присвятили резолюції 2015 року. На ньому заступник посла США в ООН Роберт Вуд заявив, що:
- Сполучені Штати шкодують через те, що ООН не зробила кроків для проведення нормального розслідування цього порушення;
- Штати розчаровані тим, що секретаріат, очевидно, піддавшись на російські погрози, не виконав мандат, наданий йому Радою безпеки, на проведення розслідування.
В ООН перевірять дані про постачання дронів
Пані генсек ООН з політичних питань Розмарі Дікарло заявила, що керівництво ООН отримало листи від України, Франції, Німеччини, Великої Британії та США з закликом перевірити постачання іранських дронів Росії. Адже це суперечить резолюції Радбезу ООН.
У своїх листах п'ять країн також звернулися з проханням здійснити інспекцію,
– повідомила Дікарло.
Видання Укрінформ написало, що вона розповіла позицію Ірану та Росії. Зокрема:
- представник Тегерана заперечує постачання дронів Росії;
- Москва висловила "серйозне занепокоєння щодо запитів цих держав-членів".
Розмарі Дікарло запевнила, що секретаріат вивчає інформацію, яка є наразі, а висновки пообіцяла повідомили Радбезу ООН "у разі необхідності в належний час".
Варто відзначити, що у жовтні 2022 року постійний представник України при ООН Сергій Кислиця надіслав лист Антоніу Гутеррешу та членам Радбезу. В документі він просив направити в Україну експертів для інспекції використання дронів Росією в Україні. Тоді Кислиця зазначав, що:
- Mohajer і Shahed, які використовує Росія, заборонені резолюцією через те, що мають дальність польоту орієнтовно чи понад 300 кілометрів;
- Mohajer робить компанія Qods Aviation, яка в чорному списку санкцій ООН. Її активи мають заморожуватись у всіх країнах.
Коротко про іранські дрони в Україні
- Іран постачає дрони в Україну. Спочатку Тегеран це заперечував, згодом сказав, що нібито постачали тільки до 24 лютого 2022 року. Проте українська розвідка це спростувала, виявивши у збитих дронах деталі, зроблені після повномасштабного вторгнення.
- Вже 17 грудня 2022 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило, що Росія отримала нову партію дронів від Ірану.
- Вже 19 грудня, після атаки дронами в декількох областях України, Володимир Зеленський заявив, що Москва випустила по Україні 34 іранських "Шахіди".
- Президент сказав, що він буде говорити конкретно – це іранські дрони з нової партії, яку Кремль отримав від Тегерана. Цього разу їх 250. Саме тому український лідер закликав світ захистити небо над Україною, адже тоді російська агресія швидше зазнає краху.