Чи буде Антикорупційний суд антикорупційним: аналіз анкет кандидатів
Антикорупційний суд вже мав би слухати справу Насірова. Але поки що у суд лише набрали кандидатів. Експерти вже проаналізували анктети, і серед майбутніх борців з корупцією знайшли чимало – корупціонерів. Та й до самого конкурсу багато питань, адже проводитимуть його за тією ж схемою, що і конкурс у Верховний суд: частина критеріїв відбору – засекречена.
Суддя з Полтави Лариса Гольник чотири роки тому відмовилася покривати корупційні оборудки екс-мера Олександра Мамая, який надав своїй падчерці дозволи на встановлення торгових павільйонів без відповідних процедур. Не взяла хабара, який їй пропонували, а відео цієї зустрічі виклала в мережу.
Читайте також: Багато хто вважає, що Антикорупційний суд – це непотрібна ланка, – суддя Гольник
Торік Ларису Гольник побили просто на вулиці і суддя підозрює, що це були люди одіозного мера. Система правосуддя, у якій працює вже майже 10 років, не лише не захистила, а навпаки – Вища рада правосуддя оголосила догану. За те, що наважилася вголос сказати про корупцію в українських судах. Тепер Ларису Гольник можуть не допустити до конкурсу в Антикорупційний суд, де вона хоче працювати.
Отакі рішення – це демонстрація викривачам того, що така поведінка не буде захищена державою. Щоб вони були залякані і не наважувалися йти на викриття корупції,
– розповіла Лариса Гольник.
Заявки на конкурс в Антикорупційний суд закінчили приймати 14 вересня, загалом їх понад 300. Серед потенційних учасників – таких принципових, як Лариса Гольник, мало. Так вважають активісти, які вже проаналізували список. Більшість кандидатів нічим не відзначились, та є і з десяток фігурантів гучних корупційних скандалів.
Мальвіна Данилова
Наприклад, на посаду в спецсуді претендує суддя Мальвіна Данилова, яка заявила в поліцію про крадіжку з незадекларованого будинку півмільйона доларів незадекларованої готівки. "Це не найбільший її здобуток. На жаль, вона була в колегії суддів, які дозволили забудувати охоронну зону Софії Київської, – пояснила член правління Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.
Олег Чорнобай
От у судді з Сум Олега Чернобая, як виявилося, дуже добра і заможна теща – з 2009 чи не щороку купувала новеньке авто і всі шість машин віддала в користування зятю.
Андрій Мікулін
Ще один кандидат у судді-антикорупціонери ірпінський служитель Феміди Андрій Мікулін – саме він відпустив скандального ректора податкової академії Петра Мельника, якого спіймали на отриманні хабара. Суддя злочину не побачив.
Окрім того, є щонайменше двоє суддів Майдану. Це суддя Голуб з Шевченківсього суду, і суддя Бутенко з Кіровоградської області. Є свідчення, що вони виносили неправосудні рішення. Та влада буде ставити не на одіозних, а на "сірих конячок",
– повідомив член Громадської ради доброчесності при ВККС Роман Маселко.
Тож громадськість припускає, що цього разу небезпечні не вже відомі, а нові судді. Ті, які схильні виконувати вказівки.
Читайте також: Не можеш пояснити, звідки майно – отже, винен: що означає "презумпція провини" для посадовця
Річ у тому, що комісія залишила шпарину для непрозорого відбору: з 1000 балів, які максимально можуть набрати кандидати, оприлюднюють лише біля 300. За які заслуги нараховуватимуть решта 700 – невідомо, і так само було на конкурсі до Верховного суду. Громадські активісти наполягають, щоб комісія пояснювала кожен виставлений бал, а комісія – зволікає.