Чи містить радикальні зміни новий виборчий кодекс
Сьогодні, 7 листопада, нардепи ухвалили проект нового виборчого кодексу. Хоча поки що у першому читанні. "За" проголосувало 226 парламентарів.
Під парламентом з самого ранку було пожвавлення. На порядку денному стояли виборчі кодекси, а нові виборчі правила одна з вимог мітингувальників, які під Радою вже 2 тижні. Обіцяли депутатів не випускати, доки ті не ухвалять кодекс. А от під куполом скепсис. В ухвалення закону ще зранку не вірили ні автори, ні прихильники, ні противники нових виборчих кодексів. У "Народному фронті " одразу заявили, що підтримувати законопроект авторства Андрія Парубія будуть.
А от в найбільшій фракції парламенту – "Блоці Петра Порошенка" – раніше говорили, що у них голосування вільне. Бо депутати-мажоритарники ідею скасувати мажоритарку не підтримують.
Читайте також: Бій за нову виборчу систему виграно, але не війну, – "Самопоміч"
Першим свій законопроект презентував депутат з "Відродження" Валерій Писаренко. Пояснював на слайдах, мовляв, його документ і подолати корупцію допоможе, і найбільш відкриті списки запровадить.
Насправді ж це перехід до мажоритарної, а не пропорційної системи, кажуть колеги по парламенту. Бо на одному окрузі від партії має право балотуватись лише 1 людина. А це і є фактично мажоритарна система, яка частково діє в Україні зараз. Тож через це депутати не підтримали законопроект.
Другий кодекс авторства Андрія Парубія, Леоніда Ємця та Олександра Черненка. Згідно з цим документом мажоритарну систему скасовують. А виборець може обирати кандидата зі списку партії. Це унеможливить купівлю місць в партійних списках, вважають автори. Прохідний бар'єр за виборчим кодексом 4%, тобто на 1% менше, ніж сьогодні. А також встановлюється обмеження на рекламу.
Читайте також: Що таке виборчий кодекс: експерт озвучив плюси і мінуси законопроекту, підтриманого парламентом
З трибуни не було жодного виступу проти. Пропозиції Парубія таки спрацювали. "За" проголосували 226 депутатів. Депутати-прихильники нових виборчих правил були трохи здивовані, але задоволені. Задоволеними залишились і мітингувальники під парламентом. Проте в кулуарах вже заговорили про те, що в цілому нові виборчі правила ухвалити не вдасться. Тож протестувальники під парламентом обіцяли не розходитись, доки народні обранці повністю не виконають всі їхні вимоги.