Таку думку сайту "24" висловив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
Серед плюсів нового закону про вибори народних депутатів фахівець також назвав сертифікацію членів виборчих комісій. Така професіоналізація комісій, на думку Кошеля, призведе до того, що ми не побачимо вже того безладу, який спостерігали на останніх виборах в об’єднані територіальні громади.
Також позитивним моментом є зниження виборчого бар’єру з 5% до 4%. За словами Олексія Кошеля, можливо, варто ще більше знизити цей рівень, щоб дати шанси новим політичним силам. Нова система також зменшує масштаби підкупу: купувати виборця стане складніше і дорожче. Але варіанти для підкупу все одно лишаються.
"Лишається питання дорожнечі виборів в Україні. Україна – лідер серед країн ЄС по масштабах витрачених партіями коштів на вибори. Останні парламентські вибори були дорожчими, ніж у Польщі. Українські партії витратили в 3-5 разів більше грошей. Плюс у нас високий рівень тіньових витрат на кампанію", – зазначає Олексій Кошель.
Тому, на переконання політолога, між першим і другим читанням Виборчого кодексу важливо вирішити кілька проблем.
Потрібно передбачити норму про повну заборону політичної реклами у виборчий і міжвиборчий період: радіо, телебачення, соцмережі, зовнішня реклама (борди і сітілайти). Це зробить вибори дешевими і однаково доступними для багатих і небагатих кандидатів. Це реальна незалежність політиків і партій від олігархів,
– зауважує Кошель.
По-друге, говорить експерт, треба прийняти зміни до низки законодавчих актів, які врегулюють питання підкупу. Як зауважує Олексій Кошель, в Україні існує кримінальна відповідальність за підкуп. Але законодавство неякісне, і правоохоронні органи часто не мають інструментарію і бази, щоб притягувати порушників до відповідальності. За підсумками місцевих виборів 2015 року було зафіксовано катастрофічні цифри: менше 10% правопорушень були передані до суду.
Як вважає голова КВУ, шанси, що Виборчий кодекс підтримають у другому читанні, є.
В новій виборчій системі немає серйозної загрози для мажоритарників, які сьогодні активно працюють в округах. Більше того, партії змагатимуться за те, хто буде включати результативних кандидатів-мажоритарників до виборчих списків,
– наголошує Олексій Кошель.
Нагадаємо, депутати Верховної Ради у першому читанні підтримали проект Виборчого кодексу. За відповідне рішення проголосувало 226 нардепів. Проектом пропонується система регіональних відкритих списків. У кожному окрузі партії висувають свої списки, виборець обов'язково голосує за одну з цих партій і за бажанням за кого з кандидатів, яких партія висунула саме в цьому регіоні.