Чим корисні вертикальні ферми – інноваційні "грядки" для вирощування городини
Людей на планеті дедалі більшає, тож питання, яке має хвилювати кожного: "Чи зможе Земля всіх прогодувати?". У світі багато країн уже зараз відчувають нестачу орних земель, інших ця проблема чекає в недалекому майбутньому – через виснаження родючих ґрунтів та збільшення попиту на продовольство.
Думка про це наштовхує людські "уми" на пошук альтернативних рішень для вирощування городини. Одним із таких, який, як вірять його прихильники, врятує планету від ймовірного голоду, є так звані "вертикальні ферми".
Читайте також: Pouncer Windhorse Aerospace – безпілотник для постачання гуманітарної допомоги у кризові регіони
Переваги цього методу виглядають багатообіцяльними: заощадження води до 95%, порівняно з традиційним господарством; повна відсутність пестицидів та гербіцидів; у десятки, а то й сотні разів, вища ефективність – завдяки економії площі: полиці, на яких вирощують овочі, можна складати одну над одною у височезні стелажі.
Вертикальна ферма – овочі та фрукти круглий рік
Такі ферми не потребують ґрунту, а сонцем їм слугують світлодіодні лампи. Увесь процес максимально автоматизований, можливість регулювати температуру, вологість (незалежно від погодних умов) пришвидшують процес дозрівання, а відсутність прив’язки до сезону дає змогу збирати по декілька врожаїв на рік.
За принципом вирощування розрізняють загалом три види:
– на гідропонних фермах рослини висаджують у продірявлені горщики, заповнені гравієм чи іншим нейтральним субстратом, і занурені у басейн з поживними речовинами;
– аквапоніка відрізняється тим, що передбачає додатково розведення риб, продукти життєдіяльності яких власне і слугують поживою для рослин;
– і є ще аеропоніка, коли поживні речовини у вигляді аерозолю подають просто до коренів рослин.
Вертикальна ферма набирає популярності
Такий інноваційний підхід відкриває широкі можливості для ринку: скажімо, великі супермаркети зможуть вирощувати овочі і зелень просто під боком, не витрачаючись на доставку та зберігаючи максимальну свіжість продукту.
Найбільша вертикальна ферма побудована в Америці
На вертикальних фермах вирощувати екологічно чисту й поживну городину можна буквально посеред пустелі, використовуючи для цього енергію сонця; а також у цехах колишніх фабрик і складських приміщеннях, і навіть у закинутих автомобільних тунелях; та, зрештою, у себе вдома на кухні, контролюючи увесь процес за допомогою смартфона.