Чиновники хочуть скасувати мораторій на продаж земель
Комедія Карпенка-Карого, коли землі одного власника можна було об'їхати не за день і не за два - вже невдовзі може стати реальністю сьогодення.
Найближчим часом у парламент мають подати законопроект щодо скасування заборони на продаж сільгоспугідь. Чиновники в один голос запевняють - продаж землі треба дозволити, однак тільки громадянам України.
“Я вважаю, що наша земля не повинна куплятися іноземцями. В нас величезний потенціал для обробки та збільшення виробництва, в нас достатньо наших внутрішніх інвесторів”, - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
“Я за завершення земельної реформи і обіг сільськогосподарської землі, а продавати чи ні, звісно це вирішує власник земельного паю”, - каже міністр аграрної політики Микола Присяжнюк.
Чиновники та деякі експерти переконані, якщо земля буде не орендована, а у власності, зокрема, фермерів, то це буде явним позитивом. Адже дбайливе ставлення підвищить врожайність чорноземів.
“Справа в тому, що власники земельних угідь не відчувають себе господарями цієї землі, тому що вони не можуть нею розпоряджатися, продати, купити, обміняти, подарувати. Тому вони здають її в оренду тим орендаторам, які беруть землю для того щоби виростити достатньо жорсткі культури, такі як соняшники та соя”, - каже президент Асоціації "Земельна спілка України" Андрій Кошель.
Внутрішніх інвесторів на купівлю чорноземів і дійсно достатньо. Але це не селяни. Самі ж фермери від однієї думки, що землю можна бути купити чи продати здригаються. Мовляв, якщо мораторій на продаж угідь все ж таки скасують, то селян заженуть у глухий кут. Купити - не вистачить грошей. Взяти кредит - дорого і практично неможливо.
“Від цього зароблять банки власники банків, а фермер не розрахується з банками, застава землі є у банку і вся земля перейде до власників банків. Продаж землі вигідна тільки, у кого є гроші, які потрібно зберегти і примножити, самому сільгоспвиробнику воно нічого доброго не дасть і виробництво після продажі землі навпаки впаде”, - каже фермер Олександр Чубук.
До того ж Олександр Чубук переконує - всі закиди, що начебто орендовані ділянки виснажують - абсурд.
“Орендар, фермер, сільгосппідприємство, яке прийшло на довго в сільгоспвиробництво, воно так же само обережно відноситься до своїх земель, тому що це ті засоби виробництва, які дадуть прибуток і через 5 років і через 10”, - каже фермер Олександр Чубук.
В Україні 26% чорноземів усього світу. Які давно стали ласим шматком для грошових мішків. А обійти будь-які обмеження було можливо завжди. Сьогодні, не дивлячись на мораторій, ринок землі реально існує, але для обраних. Так само, якщо землі дозволять купувати лише громадянам України, знайдуться щілини у законодавстві, які дозволять їх перепродати або віддавати у спадок іноземцям. І останні вже готові за це заплатити.