Чому Угорщина шантажує Україну законом про освіту

26 вересня 2017, 18:54
Читать новость на русском

Угорщина блокуватиме будь-яке зближення України та ЄС. Так відреагував офіційний Будапешт на підписання Президентом України закону "Про освіту". Гарант зробив це вчора, не чекаючи експертизи Ради Європи.

На Закарпатті майже сотня державних шкіл, де навчання з 1 по 11 клас усіх предметів, лише угорською. Українську ж викладають, як окремий предмет. Результат – люди нею заледве говорять.

Посол Угорщини в Україні теж не говорить українською. Хоча знає російську. Був 10 років послом у Федерації. Українську угорцям годилося б знати, каже посол. Але краще вчити її як окремий предмет. А не викладати усі предмети з 5 класу. Як пропонує новий закон про освіту.

Те, що угорські діти будуть з 5 класу навчатись українською – обмежує їхні права. До того ж це суперечить Конституції України і міжнародним зобов'язанням, які взяла на себе Україна. І двосторонньому договору про дружбу між Угорщиною і Україною, і Угоді про Асоціацію з ЄС,
– заявив посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень.

Офіційний Будапешт - не добирає слів: Угорщина буде блокувати будь-які ініціативи, вигідні Україні, у міжнародних організаціях, особливо в ЄС. Ми можемо гарантувати, що це боляче вдарить по майбутньому України

Читайте також: Закон про освіту: те, що робить Угорщина, – це шантаж

Ні власних законів, ні міжнародних зобов'язань Україна не порушує. Кажуть у МОН. У Європейській хартії – чорним по білому: навчання у школах нацменшин з 5 класу - державною мовою допустимо. Є навіть жорсткіший варіант – з першого класу. І третій – найлояльніший, котрий у нас ще діє зараз. Проте він виявився неефективним – діти заледве знають державну. Новий закон навпаки – розширить їхні можливості.

Це розуміє і директорка однієї з угорських шкіл. Проте, 2 роки, який МОН дає на перелаштування – вважає малим терміном.

В нашій школі є спеціалісти, які володіють математикою і на угорській і на українській. Але їх небагато. І не тільки в нашій школі, в інших школах району буде кадрова проблема,
– розповіла директор Янощівської середньої школи Єва Іжак.

Новації стосуватимуться лише тих, хто у 5 клас піде в 2020. Всі інші закінчуватимуть школи за старою програмою, тому – час є, каже очільник відомства Ліля Гриневич.