Чорнобиль: Що розповісти наступному поколінню про трагедію

26 квітня 2013, 18:20
Читать новость на русском

Джерело:

ВВС Україна

Заступник директора Інституту соціології НАНУ Євген Головаха вважає, що за 27 років, які минули після Чорнобильської катастрофи, ставлення українців до неї природним чином згладжується.

Соціолог каже, того, щоб Чорнобильська катастрофа не повторилася, потрібно виховувати дітей у дусі відповідальності за загрозливі технології та розвивати в молоді екологічну свідомість.

За його словами, катастрофа в СРСР кардинально відрізняється від аварії на японській “Фукусімі” тим, що у випадку Чорнобиля у всьому винні лише люди, а не стихійні явища.

Проте драматизувати ситуацію не варто, каже вчений, оскільки наступному поколінню в будь-якому випадку доведеться пристосуватися до нового “суспільства ризику”, як його називають соціологи.

“І в цьому сенсі їх треба готувати до життя саме в таких умовах”, - додав Головаха.

Натомість доктор філософських наук Мирослав Попович застерігає від нещирого пафосу в темі Чорнобиля, яким традиційно зловживають українці.

Театралізований плач – це те, що ми дуже легко запускаємо в культуру, щоб якось відмітитися, і це є профанацією глибокого переживання, - каже філософ.

На його думку, на зміну загальним фразам і оцінкам має прийти обґрунтований науковий аналіз катастрофи. Як приклад, Попович наводить почуті в ЗМІ дані про кількість смертей, які пов’язані з аварією на ЧАЕС: від 200 тисяч до 1 мільйона.

“Нічого собі стрибок! 200 тисяч і мільйон. Це така приблизність, яку не можна простити. Воно все має бути зафіксовано”, обурюється вчений.

Трагедію, яка називається Чорнобиль, мають пережити всі – і ті діти, які ще тоді не народилися, - каже Попович.

83-річний вчений каже, що не пішов би на жоден фільм про Чорнобиль, яким би хорошим той не був, оскільки для нього ця тема надто болюча.

Наприклад, я не дивлюся фільми про війну, бо я її добре пам’ятаю, але це не значить, що я не живу цим, - додає філософ.

На тему Чорнобиля існує кілька відеоігор, художніх і документальних фільмів та книжок і навіть комп’ютерний вірус.

Згадки і натяки на катастрофу звучать у піснях Девіда Бові, Адріано Челентано, Kraftwerk і таких українських музикантів, як “Скрябін”, “Брати Гадюкіни” чи Тарас Петриненко.

Аварія на ЧАЕС у маскультурі

Фільми:

“Розпад“ (1990, СРСР)
"Аврора (2006, Україна)
“У суботу“ (2011, Україна, Росія, Німеччина)
“Заборонена зона” (Chernobyl Diaries, 2012, США)

Пісні:

“Брати Гадюкіни” — “Мамуню, рехтуйте весіллє”
“Скрябін” — “Чорнобиль форева”
Адріано Челентано “Sognando Chernobyl” (“Мені сниться Чорнобиль”)
Девід Бові - "Time Will Crawl" (“Час повзтиме”)
Kraftwerk – “Radioactivity“ (ремікс)