Соціолог каже, того, щоб Чорнобильська катастрофа не повторилася, потрібно виховувати дітей у дусі відповідальності за загрозливі технології та розвивати в молоді екологічну свідомість.

За його словами, катастрофа в СРСР кардинально відрізняється від аварії на японській “Фукусімі” тим, що у випадку Чорнобиля у всьому винні лише люди, а не стихійні явища.

Проте драматизувати ситуацію не варто, каже вчений, оскільки наступному поколінню в будь-якому випадку доведеться пристосуватися до нового “суспільства ризику”, як його називають соціологи.

“І в цьому сенсі їх треба готувати до життя саме в таких умовах”, - додав Головаха.

Натомість доктор філософських наук Мирослав Попович застерігає від нещирого пафосу в темі Чорнобиля, яким традиційно зловживають українці.

Театралізований плач – це те, що ми дуже легко запускаємо в культуру, щоб якось відмітитися, і це є профанацією глибокого переживання, - каже філософ.

На його думку, на зміну загальним фразам і оцінкам має прийти обґрунтований науковий аналіз катастрофи. Як приклад, Попович наводить почуті в ЗМІ дані про кількість смертей, які пов’язані з аварією на ЧАЕС: від 200 тисяч до 1 мільйона.

“Нічого собі стрибок! 200 тисяч і мільйон. Це така приблизність, яку не можна простити. Воно все має бути зафіксовано”, обурюється вчений.

Трагедію, яка називається Чорнобиль, мають пережити всі – і ті діти, які ще тоді не народилися, - каже Попович.

83-річний вчений каже, що не пішов би на жоден фільм про Чорнобиль, яким би хорошим той не був, оскільки для нього ця тема надто болюча.

Наприклад, я не дивлюся фільми про війну, бо я її добре пам’ятаю, але це не значить, що я не живу цим, - додає філософ.

На тему Чорнобиля існує кілька відеоігор, художніх і документальних фільмів та книжок і навіть комп’ютерний вірус.

Згадки і натяки на катастрофу звучать у піснях Девіда Бові, Адріано Челентано, Kraftwerk і таких українських музикантів, як “Скрябін”, “Брати Гадюкіни” чи Тарас Петриненко.

Аварія на ЧАЕС у маскультурі

Фільми:

“Розпад“ (1990, СРСР)
"Аврора (2006, Україна)
“У суботу“ (2011, Україна, Росія, Німеччина)
“Заборонена зона” (Chernobyl Diaries, 2012, США)

Пісні:

“Брати Гадюкіни” — “Мамуню, рехтуйте весіллє”
“Скрябін” — “Чорнобиль форева”
Адріано Челентано “Sognando Chernobyl” (“Мені сниться Чорнобиль”)
Девід Бові - "Time Will Crawl" (“Час повзтиме”)
Kraftwerk – “Radioactivity“ (ремікс)