День пам'яті жертв Голокосту 2021: табори смерті, жертви та що не можна забувати

27 січня 2021, 06:41
Читать новость на русском

Весь світ 27 січня вшановує День пам'яті жертвам Голокосту. У 1945 році в цей день було звільнено в'язнів з найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау. Про події, що стались понад 70 років тому, і які наслідки вони мали – читайте в матеріалі.

Джерело: 24 канал

Систематичне переслідування та знищення євреїв і ромів нацистами відбувалось протягом 1933 – 1945 років.

Читайте також Історія Голокосту: як нацисти вбили мільйони невинних євреїв

Історія Голокосту

Термін "голокост" походить від латинського holocaustum та від англійського Holocaust. Але євреї Голокост також називають Шоа (від івриту שׁוֹאָה‎ – лихо, катастрофа).

Голокост – це переслідування та масове знищення євреїв і ромів у Німеччині та інших країнах під час Другої світової війни.


Діти у таборах смерті / Фото delfi

Нацистський Голокост: чим він відрізняється від інших

Характерні риси Голокосту

  • Під час нацистського Голокосту було знищено планомірно мільйони людей. Для цього будувались табори смерті в різних куточках Європи, де запроваджувалась система винищення.
  • Використання псевдонаукових і расистських теорій про неповноцінність чи недорозвиненість певних груп людей. Широко розповсюджувалась псевдотеорія про "соціальний дарвінізм" – твердження, що знищення людей було продовженням Теорії Еволюції Дарвіна.
  • Нацисти використовували нові види хімічних і механічних засобів вбивства, будували крематорії, використовували рахувальні машини з перфокартами для контролю кількості вбитих.
  • Цей Голокост вважається найжорстокішим. Полонених використовували у медичних експериментах, тортурах. Нацисти винищували не тільки євреїв, а й людей з різними видами хвороб, із психічними вадами та гомосексуалів.


Ув'язнені та приречені на смерть / Фото claudia.abril

Табори смерті

Таборами смерті називають нацистські концентраційні табори, які були призначенні для масового знищення різних груп населення.

У 1933 – 1945 роках було створено приблизно 5 тисяч концентраційних таборів нацистами в Німеччині й в окупованій ними Європі.


Нацистський Голокост був найжорстокішим / Фото sebezh.myqip

Найбільші та найвідоміші табори:

  • Аушвіц, Треблінка, Белжець, Собібор, Хелмно та Майданек у Польщі.
  • Ясеновац у Югославії.
  • Малий Тростенець у Білорусі.

Кількість жертв

За офіційними даними Нюрнберзького трибуналу, жертвами Голокосту стали 6 мільйонів євреїв у Європі, з них – 1,5 мільйона дітей. Але і це число є умовним, адже нацисти знищували навіть сліди від таборів смерті.

У Національному меморіалі катастрофи (Шоа) та Героїзму "Яд-Вашем" у Єрусалимі зберігаються персональні документи, які свідчать про 4 мільйони жертв, які поіменно ідентифіковані.


Національний меморіал "Яд-Вашем" / Фото lb.ua

Голокост в Україні

Голокост євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнявся від того, що було у Європі. По всій Україні майже біля кожного невеликого міста, біля сіл розташовані яри, куди зганяли та розстрілювали чоловіків, жінок і дітей. Ці яри викопали ще за радянської влади військовополонені, місцеве населення чи самі жертви.

Але й українських євреїв могли відправити до місць масових знищень у газових камерах.

З 70 єврейських центрів довоєнної України, доля яких невідома, 43 були знищені ще в 1941 році, а решта – до середини 1942 року.

Важливо Масові розстріли у Бабиному Яру: чому СРСР і Німеччина хотіли забути про трагедію

День пам'яті жертв Голокосту в Ізраїлі

День Катастрофи і героїзму європейського єврейства відомий в Ізраїлі як Йом га-Шоа. Започаткували у 1953 році. Протягом цього дня церемонії проводяться у школах, військових базах та в інших державних та громадських організаціях.


2 хвилини мовчання за всіх євреїв / Фото old.armenia.im

Рівно о 10 ранку в Йом га-Шоа лунає сирена повітряної тривоги на території цілої країни. Після цього люди мають дотриматися двох хвилин мовчання.

День пам'яті жертв Голокосту: дивіться відео