Святкування Дня Прапора України 2020: що відомо про стяг
День Державного Прапора України почали святкувати ще у 2004 році. Спочатку святкування відбувались лише в Києві, а тепер і по всій Україні.
Синьо-жовтий стяг має свою довгу та цікаву історію. Редакція 24 каналу зібрала декілька найцікавіших фактів про український прапор.
Читайте також У центрі Києва на День Незалежності обмежать рух усіх видів транспорту: список вулиць
Історія Державного Прапора України
Український синьо-жовтий прапор має свою довгу історію. Синій та жовтий кольори на прапорі означають поєднання мирного безхмарного неба, яке простягнулося над жовтим кольором хлібного лану – символу достатку та праці.
- 25 червня 1848 року публічно вперше зафіксували сучасний синьо-жовтий стяг у Львові. Його вивісили українці Королівства Галичини та Володимирії над Львівською ратушею як національний прапор. Саме після цього випадку синьо-жовтий стяг набував все більшої популярності в українців, а після революції 1905 року його почали використовувати і в Наддніпрянщині.
- У 1917-1921 роках – цей стяг був державним прапором Української Народної Республіки й Української Держави під час революції.
- У 1938-1939 роках синьо-жовтий стяг був прапором Карпатської України.
- У 1941 році – синьо-жовтий прапор Української Держави.
- За радянських часів синьо-жовтий стяг використовувався підпільно, за нього в СРСР карали ув’язненням на два роки.
- 18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України своєю Постановою "Про прапор України" фактично надала синьо-жовтому стягу статус офіційного прапора країни.
- 28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову "Про затвердження державним прапором України Національного прапора".
У постанові було прийнято: "Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3".
- У серпні 2004 року Президент України Леонід Кучма видав указ "Про День Державного Прапора України", який відзначається щорічно 23 серпня.
Легенди про зародження
Як на українських землях з’явився символ з поєднанням синього та жовтого кольорів – достеменно невідомо. Деякі легенди говорять, що ці кольори з’явились завдяки трипільцям під час великого переселення народів.
Читайте також Марш ветеранів до Дня Незалежності у Києві: ходу очолять Ярош і Забродський
Перша історична згадка датується 1256 роком – днем заснування Львова. Саме на гербі міста Лева поєднались ці символічні для країни кольори – жовтого лева на блакитному тлі.
Поєднання цих барв знаходимо і в добу козацтва, особливо у період XVIII століття. Часто у запорожців були сині стяги, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.
Козацький прапор
Один із козацьких стягів
Перша письмова згадка
Уперше про Державний стяг письмово згадали під опису Грюнвальдської битви, яка сталась між військами держави Тевтонського ордену та об'єднаними військами Королівства Польського і Великого князівства Литовського та Руського ще у 1410 році. Автор, який описував цю подію, зазначає, що львівське військо виступило під синьо-жовтими кольорами. Це був синій прапор із золотим левом, який спирається на скелю.
Грюнвальдська битва / Художник Артур Орльонов
Читайте також Як пройде День Незалежності в умовах карантину: уряд схвалив рішення
Прапор і політика
Головна Руська рада першою спробувала створити прямокутний прапор із жовтого та блакитного кольорів. До речі, Руська рада – це перша українська політична організація, яка була створена під час революції в Австрійській імперії для оборони прав українського населення.
Саме завдяки ініціативі Ради у 1848 році на міській ратуші Львова вперше замайорів жовто-блакитний прапор.
Коли офіційно визнали прапор України
22 березня 1918 року відбулось перше офіційне визнання синьо-жовтого стягу як прапора українського народу. Тоді Центральна Рада ухвалила Закон, затвердивши поєднання жовтого та блакитного кольорів як стяга Української Народної Республіки.
Цікавий факт
До сьогодні точаться дискусії про те, який саме прапор є правильним: сучасний варіант із блакитним угорі та жовтим внизу, чи навпаки?
Хтось із істориків впевнений, що останній варіант, коли жовтий колір внизу, використовували в часи Української Народної Республіки. Але в часи УНР використовували обидва варіанти стягу.
Історичний футбольний матч
Нині принести український прапор на футбольний матч стало нормою, однак у часи СРСР з’явитись з синьо-жовтим полотнищем було справжнім подвигом.
Справді історична подія / Скріншот з відео
Справді історична подія відбулась 27 липня 1976 року. У Монреалі на Олімпійських Іграх під час футбольного матчу між збірними Німецької Демократичної Республіки та СРСР (більшість команди збірної становили гравці київського "Динамо") українці вивісили плакат із надписом: "Свобода Україні!". А українець Данило Мигаль, який жив у Канаді, наважився вибігти із синьо-жовтим прапором просто на футбольне поле та ще й станцював гопака. Акція тривала 15 секунд, після чого поліція вивела його зі стадіону. Тоді чи не вперше весь світ побачив український прапор.
Весь світ побачив український прапор у 1976 році: цей момент можна побачити на 1:15:44
Читайте також Графік перенесення робочих днів в Україні на 2021 рік
Рекордний прапор
Перший найбільший прапор України мав розмір 40х60 метрів, він повністю ідентичний до пропорцій стандартного: дві рівні смуги, а ширина і висота мають співвідношення 2:3. Стяг внесли до Книги рекордів України.
Цей велетень об’їхав майже усю країну. Його розгорнули у прифронтовому Маріуполі, коли місто звільнили від проросійських бойовиків.
Найбільший український прапор
Останній прапор-рекордсмен
Але рекорд побив прапор, який розгорнули 23 серпня у 2018 році в Києві. Тоді стяг мав довжину 2 тисячі 700 метрів.
Після фіксації рекорду, стяг розрізали на менші шматочки та передали до різних навчальних закладів і державних установ.
Найбільший прапор України розгорнули у Києві / Фото: "Укрінформ"