День в історії. Революція на граніті – безпосередня причина Незалежності України

2 жовтня 2014, 06:16
Читать новость на русском

2 жовтня 1990-го року почалася революція на граніті – протести молоді та студентів у Києві з вимогою недопущення реставрації СРСР.


Вранці 2 жовтня невеликі групи молоді почали сходитися в центр Києва на площу Жовтневої революції. Вони встановили намети та оголосили про початок голодування. Головні вимоги мітингувальників полягали у наступному: недопущення підписання нового союзного договору, проведення нових виборів до верховної ради, націоналізація майна компартії України та відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.

Акції протесту тривали до 17-го жовтня. За цей час до молоді приєдналися десятки тисяч киян.

На підтримку студентів застрайкували і всі вищі навчальні заклади Києва, також технікуми, ПТУ і старші класи шкіл. Мітингувальники перекрили рух транспорту, оточили Верховну Раду, захопили корпуси Університету імені Шевченка.

Серед учасників акцій протесту були молоді Андрій Винничук, Олесь Доній, Оксана Забужко, Маркіян Іващишин, Олександр Ірванець, В'ячеслав Кириленко, Вахтанг Кіпіані, Соломія Павличко, Анжеліка Рудницька, Олег Тягнибок та інші.

Влада, зваживши на чисельність акцій протесту та резонанс, виконала практично всі вимоги мітингарів. Революція на граніті стала однією з безпосередніх причин, завдяки яким Україна здобула незалежність.