Донбас на порозі екологічної катастрофи
Вже не один місяць екологи намагались привернути увагу до проблеми екологічної катастрофи на Донбасі, проте через війну їх голоси не чують.
Шахту "Комсомолець Донбасу" у Кіровському районі Донецької області вже неодноразово обстрілювали. Нині вона не підлягає відновленню. Загалом, за даними екологів, половина шахт на окупованій території не працює. В результаті зупинки насосів і потрапляння в шахти грунтових вод частина з шахт затоплені. Якщо не викачувати воду, яка перетворюється фактично в отруту, вона просочиться в грунтові води. А отже ні для пиття, ні для зрошення посівів її не можна буде використовувати. Ректор державної екологічної академії каже, - їх філія в Донецьку, яка провела моніторинг в регіоні, однозначно констатує наближення катастрофи.
Також через військові дії палав коксохімічний завод в Макіївці. Зрозуміло, що зі стовпом диму в повітря піднімається маса небезпечних викидів. Загалом на окупованій території до двох десятків підприємств підвищеної небезпеки. І у випадку їх руйнації територія стане не придатна для проживання. Представники геофізичної обсерваторії, котрі ще мають представників в Донецьку, а відтак і дані спостережень, кажуть: у повітрі регіону побільшало транспортних викидів.
Ситуація в Луганській області менше досліджена, оскільки більшість спеціалістів залишили регіон. Проте ситуація там не краща. Каже керівник "Луганської правозахисної групи" і нагадує, що окупована територія - сфера відповідальності України.
Наразі не відомі навіть приблизні масштаби катастрофи, що насувається. Задля економії торік Кабмін припинив проведення перевірок Державною екологічною інспекцією по всій Україні, а не лише в Донбасі. Екологи і правники планують вкотре звернутися до органів державної влади з вимогою негайно відреагувати на ситуацію, що може мати невідворотні наслідки.