Росія стрімко біднішає: вже почала друкувати гроші
Нинішні втрати через санкції є дуже болісними для російського бюджету, який останні місяці 2022 року тримався на нафтових доходах. Попередні санкції перед нафтовим ембарго суттєво скоротили доходи країни.
Про це в ефірі 24 Каналу повідомив інвестиційний банкір та економіст Сергій Фурса. На його думку, насамперед вплинуло вбивче самоембарго на газ, яке занулило разово ренту.
До теми Жигулі замість мерседесів, обвал експорту та рекордне безробіття: як економіка Росії "помирає".
"Інші податки також зменшилися. А витрати на війну були великі. І тому у росіян вперше з’явився дефіцит бюджету", – пояснив Фурса.
Живуть за власний кошт
Наразі росіяни формально не урізають ніяких витрат, використовуючи внутрішні резерви.
По-перше, вони розпочали друк коштів. Залучають кошти на внутрішньому ринку, беручи борг у рублях у власних банків, яким їх надає центробанк. Плюс у них є "фонд національного добробуту", де щось є. Скільки там у них грошей – невідомо, бо дані нечіткі,
– розповів Сергій Фурса.
Росія стрімко біднішає: дивитися відео
Доходи значно скоротилися
За словами економіста, з грудня російські доходи почали значно скорочуватися. Наразі неможливо сказати, наскільки серйозним було це скорочення, адже невідомі обсяги продажів російської нафти після введення ембарго.
Сергій Фурса назвав два основних чинника, які б’ють по доходах бюджету окупантів:
- об’єми продажів нафти зменшилися;
- ціна на нафту значно впала.
Тут зійшлося декілька факторів: і санкції, і скорочення вартості нафти на світовому ринку,
– пояснив економіст.
Але, за словами Фурси, ціна на російську марку нафти Urals падала значно швидше еталонної марки Brent.
Нафтове ембарго не можна посилювати
Сергій Фурса вважає, що опускання "стелі" вартості російської нафти нижче 60 доларів за барель матиме негативний ефект.
Якби "стеля" була радикально нижчою, це могло б збурити та налякати ринок. Бо тоді б учасники ринку подумали, що Росія зупинить постачання, а це б призвело до значного зростання вартості нафти,
– пояснив економіст.
Тому, за словами Фурси, "стеля" на рівні 60 доларів переконала всіх, що дефіциту не буде і немає причин для обурення. В цьому плані економіст закликає довіряти американському казначейству.
"Там люди сидять не дурні, і коли вони робили розрахунки рівня "стелі", вони подивилися не тільки на пряму вартість нафти, а і на можливу реакцію ринку на кожен з рівнів "стелі". І як ми бачимо, це було правильне і вдале рішення", – впевнений інвестиційний банкір.
Будуть менше їсти
На думку Сергія Фурси, проблеми з російським бюджетом відобразяться на багатьох сферах, зокрема на ситуації на фронті, оскільки буде призупинено оновлення парку озброєнь.
Скоріше за все, в Росії буде, як в анекдоті: "Не батько буде менше пити, а ти, синку, менше їсти". Тому вони скорочуватимуть соціалку і намагатимуться приховати кризу,
– вважає економіст.
За словами Фурси, 2022 року в російській економіці також було багато кризових явищ, але мало людей звільнили, тому що бюджет дотував багато компаній.
"Мовляв, тримайте гроші, нікого не звільняйте, давайте удавати, що все в порядку. Зараз спершу закінчаться ці імітаційні кошти. Тому це посилить економічну кризу, прискорить сповзання, але якщо хтось із нас очікує моментального колапсу, такого не буде", – підсумував інвестбанкір.
Криза в російській економіці
- За даними фахівця Економічної експертної платформи Олега Гетьмана, російський газовий експорт скоротився на 40 – 50%, а до Європи – на 90%. Ціна газу впала з майже 2 тисяч доларів за 1000 кубометрів влітку до 950 доларів.
- Закладений офіційний дефіцит бюджету Росії на 2023 рік сягає 2,9 трильйона рублів. Через зниження цін на нафту, якщо воно збережеться й надалі, дефіцит може сягнути 5 трильйонів рублів. У 2022 році ця цифра склала 3,3 трильйонів рублів.
- Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок зазначив, що в 2022 році країна-агресорка вже витратила на війну проти нашої держави близько 30% свого бюджету. На його думку, надалі тягнути цю війну окупанти не зможуть.