Нафтове ембарго проти Росії почало діяти: чи вдасться їй обійти санкції

5 грудня 2022, 11:20
Читать новость на русском

Сьогодні, 5 грудня, набрали чинності червневі санкції ЄС, які передбачають повне припинення закупівлі російської сирої нафти, яка транспортується морем. Окрім того, вводиться гранична ціна для третіх країн, за якої країнами G7 надаватимуться морські послуги на перевезення.

Як діятимуть санкції

Ембарго на російську нафту, транспортовану морем, накладаються шостим пакетом санкцій ЄС, який вийшов у червні. Залишаються можливості експорту нафти трубопроводом, на який припадає близько 10% загальних обсягів.

Цікаво Набули чинності нафтові санкції Євросоюзу проти Росії

Обмеження для третіх країн

Країни G7 встановили стелю цін на рівні 60 доларів за барель для контрактів на морську нафту в усьому світі, для якої будуть надаватися морські послуги. Зокрема, мова йде про морське страхування, ринок якого сконцентрований у Великій Британії. 

Чи зможе Росія обходити санкції

За словами економічного експерта Бориса Кушнірука, для того, щоб обходити санкції, Росія може спробувати приховати джерело походження своєї нафти. Однак у такий спосіб ціна товару буде значно нижчою.

Росія може спробувати перепродавати нафту через треті компанії, змішуючи свої нафту з тією, що прямує з інших напрямків. Є дуже великі танкери, куди можуть зливати нафту з різних місць, щоб потім транспортувати її далі,
– пояснив Борис Кушнірук.

Він додав, що почнуться розслідування щодо пунктів призначення усіх танкерів, що знаходяться у світовому океані. Таким чином можна буде ідентифікувати судновласників, які перевозять нафту, приховуючи, що це нафта з Росії. Нагадаємо, у ЄС внесли обхід санкцій до списку злочинів.

Раніше Bloomberg повідомляв про формування тіньового танкерного флоту з невідомими власниками, який імовірно буде використовуватися для обходу Росією санкцій.

Постачання до Індії та Китаю

За словами економічного експерта Олега Гетмана, оскільки цінову стелю було встановлено на рівні 60 доларів за барель, то з постачаннями до Індії та Китаю в агресора не має виникнути проблем, оскільки наразі ціна російської нафти є значно нижчою.

Якщо ж прайс-кеп буде нижчим за поточну ціну на нафту, навряд чи покупцям вдасться знайти страхувальника своїх вантажів, адже 95% ринку морських страхувань зосереджено у Великобританії. Інші 5% також навряд чи погодяться ризикувати відносинами із G7.

У випадку, якщо страхувальник надаватиме послуги на перевезення нафти в обхід санкцій, він ризикує натрапити на "вторинні" санкції та бути відрізаним від решти цивілізованого світу,
– пояснює Олег Гетман.

Чи достатньо низькою є межова ціна

  • Враховуючи те, що більшість свого експорту Росія здійснює саме морським шляхом, і навіть у 2021 році середня ціна за барель склала 64 долари за барель, агресор не дорахується мільярдів доларів до свого бюджету через стелю цін.
     
  • Однак, на думку Президента Володимира Зеленського, такий прайс-кеп не спричинить значного тиску на країну-агресорку, який змусив би її переглянути свою політику. Раніше він пропонував стелю цін в 30 доларів за барель
     
  • Країни Балтії та Польща також виступали за стелю цін на рівні 30 доларів, але не змогли переконати решту країн ЄС