Польща хоче заборонити імпорт українського зерна: чи загрожує це транзиту зараз
Європейська комісія з 15 вересня пообіцяла скасувати заборону на імпорт українського зерна до п'яти країн ЄС. Водночас від Польщі пролунали неоднозначні заяви про закриття транзиту в односторонньому порядку.
Згодом прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький спростував ці слова, мовляв, до транзиту претензій немає. Це 24 Каналу прокоментував заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Важливо Що означає для світу кінець угоди з експорту українського зерна, – Bloomberg
Загралися у політичні процеси
На думку заступника голови Всеукраїнської аграрної ради, транзиту української продукції ще нічого не загрожує. Цю історію ми проходили у квітні. Тоді поляки аж занадто загралися у політичні процеси у своїй країні, прагнучи здобути електорат польських фермерів, навіть заборонивши транзит.
Це одноосібні рішення, які суперечать всім нормам торговельних відносин в європейській спільноті. Ба більше, суперечать нормам торгових відносин з іншими країнами,
– сказав Марчук.
Понад 12 країн звернулися до Єврокомісії з проханням пояснити, чому були заборони на імпорт з травня до червня, а потім ще продовжили до вересня. Європейська комісія не знайшла пояснень, але запевнила, що після 15 вересня все функціонуватиме як раніше.
Чому Польща заявила про заборону транзиту українського зерна: дивіться відео
Боротьба за голоси
Як зауважив Марчук, найбільшим ініціатором заборон виступає Польща. Адже скоро у них вибори до Сейму й провладні сили намагаються знайти механізм, аби здобути голоси. Польська влада намагається отримати голоси через націоналістично налаштованого польського фермера, якийсь в усіх бідах чомусь звинувачує українців. Хоча всі біди почалися, коли Росія розпочала війну й Україна найбільше страждає в цих умовах.
Поляки недорахувалися коштів не через Україну, а тому, що ціни знизилися. Ймовірно, гра на економічних важелях Польщі триватиме до виборів у жовтні. В цих умовах Україні важливо проводити комунікацію з Європейською комісією для того, щоб відбувався транзит,
– зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.
Крім того, якщо до того часу не працюватиме море, то має бути певна система субсидування. На жаль, зараз Україна – заручник політичної ситуації на території Польщі. У рамках п'яти східноєвропейських країн створена робоча комісія, до якої дотична Україна. Вона покликана розв'язувати логістичні проблеми через присутність українського збіжжя.
Польський бізнес, який займається виробництвом молока чи переробленням м'яса, один з перших заявив, що категорично проти дій уряду, який в одноосібному порядку забороняє імпорт з України зернової групи.
"Ні одна країна світу не відчуває того, що відчуває Україна. Ми й боронимося, захищаючи весь світ, й в цих умовах ще й вирощуємо, є конкурентними, намагаємося власним коштом виживати. То не позбавляйте нас, будь ласка, хоча б можливості продавати", – підсумував Марчук.
Що відомо про заборону транзиту Польщею
- Польський уряд погрожує закрити кордон для українського зерна в односторонньому порядку, якщо Єврокомісія не продовжить заборону на імпорт до п’яти країн.
- У Єврокомісії наголосили, що не отримували запит на продовження заборони. Ба більше, там заявили, що наполегливо працюють над тим, аби збільшити можливості експортування українського зерна.
- Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль жорстко відреагував на блокаду українського зерна. Реакція очільника Кабміну обурила заступника глави польського МЗС Павла Яблонського. Він назвав твіт Шмигаля – "недипломатичною заявою".