Криптосвіт чекає на халвінг біткойна та новий стрибок ціни: як використати цю подію

15 грудня 2023, 07:00
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

У 2023 році біткойн фіксував як зростання ціни, так і падіння. Фактично найвідоміша цифрова монета у світі зуміла дуже вдало пройти більшість поточного року та навіть випробовувала декілька важливих цінових рівнів.

Наприклад, на початку грудня біткойн перетинав позначку в 44 тисячі доларів за монету (вперше з квітня 2022 року). Експерти з Grayscale Research вказали, що такий стрибок свідчить про зростання попиту на біткойн, який називають цифровим золотом, на тлі оптимізму щодо майбутнього монети.

Актуально Як знецінився рубль за 2023 рік та чого чекати далі

З початку 2023 року курс біткойна зріс майже на 161%, за останні три місяці – на понад 66%, за місяць – трохи більше, ніж на 18%. Ще одна причина зміцнення позицій біткойна – халвінг.

Що таке халвінг й чому він важливий

Халвінг – це одна із головних подій в екосистемі біткойна, яка відбувається приблизно раз на 4 роки: кожні 210 тисяч блоків. Наступний халвінг відбудеться у квітні 2024 року. По суті до нього залишилося 124 дні.

Простими словами, халвінг біткойна – це фундаментальний процес, під час якого винагорода для майнерів, яку вони отримують за створення нових блоків в блокчейні, підтвердження транзакцій та забезпечення безпеки мережі, зменшується. Тож кількість нових монет, які зʼявляються з кожним добутим блоком, зменшується вдвічі. Цього разу винагорода впаде з 6,25 BTC до 3,125 BTC за блок.

Важливо! Халвінг заклав творець біткойна Сатоши Накамото. Цей процес буде тривати до “видобування” максимальної кількості цифрових монет. Йдеться про 21 мільйон біткойнів. Найімовірніше, це станеться у 2140 році.

Безпосередні наслідки для біткойна – майнери мають працювати більше за меншу винагороду, що прямо впливає на обсяг цифрової монети на ринку. Тож вони починають шукати опції для збільшення ефективності своєї роботи, конкуренція на ринку зростає. Крім того, виділяють ще й такі причини проведення халвінгу біткойна:

  • Створення дефіциту біткойнів на ринку шляхом уповільнення видобування нових блоків. Дефіцитність – це особливість, яку заклали в мережу навмисно. Адже з лінійним збільшенням кількості монет в обігу, їхня вартість поступово зменшувалася б;

  • Підтримка інтересу до криптовалюти – халвінг завжди привертає увагу всіх гравців на ринку та медіа. До того ж криптовалюта стає більш передбачуваною, оскільки цикл повторюється. Тому інвестори та трейдери стежать за курсом крипти;

  • Вплив на курс монети – зі зростанням цікавості до монети, найчастіше фіксують й збільшення попиту на неї. Наслідки цих рухів, як правило, можна помітити на вартості монети;

  • Контроль інфляції – завдяки фактору дефіциту, який лише зростає з часом, біткойн стає більш стійким до зменшення купівельної спроможності.

Історія халвінгу та вплив на ціну біткойна

Світовій спільноті біткойн представили у 2009 році. За цей час криптовалюта пережила уже три повноцінних халвінги. Це прекрасна можливість простежити, як цей процес вплинув на вартість біткойна в історичній ретроспективі.

Перший халвінг – листопад 2012 року

У день проведення першого халвінгу вартість монети коливалася на рівні 12,75 долара, а через 150 днів ціна біткойна зросла до 127 доларів. Трохи більше, ніж через рік, цифрова монета подорожчала майже до  1200 доларів. Для порівняння, у 2012 році ціна біткойна коливалася в діапазоні від 4,5 до 14 доларів. Це називають першим бичачим трендом в історії біткойна. Винагорода за видобуток нового блоку зменшилася з 50 BTC до 25 BTC.

Другий халвінг – липень 2016 року

У результаті другого халвінгу майнери почали отримувати за свою діяльність 12,5 BTC за один блок. У цей день курс біткойна зупинився на рівні 650 доларів за монету. 150 днів після цього біткойн уже коштував майже 760 доларів. Зрештою біткойн завершував 2017 рік, наблизившись до позначки у 20 тисяч доларів за монету.

Вперше ця криптовалюта опинилася у центрі світової уваги. Ба більше, це проклало дорогу для ще більшого бичачого тренду у майбутньому, хоча на шляху й були серйозні виклики. Для прикладу, наприкінці 2018 року курс біткойна впав до 3500 доларів. За 553 дні після другого халвінгу, монета зафіксувала зростання приблизно на 2100%.

Третій халвінг – травень 2020 року

Напередодні третього халвінгу криптосвіт готувався до нового злету ціни на біткойн. Крім того, було чимало спекуляційних заяв про інституційне схвалення біткойна. Загалом у день проведення халвінгу вартість монети коливалася на рівні 8820 доларів, а вже через 150 днів курс злетів майже до 11 тисяч доларів за монету. Винагорода для майнерів знову зменшилася на 50% до 6,25 BTC за блок. Загалом протягом 2020 року курс біткойна був дуже волатильний: монета торгувалася у діапазоні від 3500 доларів до 12500 доларів.

Проте це не завадило біткойну у листопаді 2021 року встановити історичний рекорд з ціною у майже 69 тисяч доларів. За стрімким злетом настав настільки ж різкий обвал, коли біткойн подешевшав більше, ніж вдвічі. Проте у загальному підсумку монета все-таки зафіксувала значне зростання. Цього разу протягом 567 днів біткойн подорожчав на 660%.

Прогнози на 2024 рік

Історично халвінг біткойна пов’язують із бичачим трендом та очікують чергового злету ціни. Наприклад, за прогнозом Standard Chartered Bank, біткойн має потенціал для подорожчання до безпрецедентних 100 тисяч доларів за монету уже до кінця 2024 року.

Водночас попередні показники – це лише один із варіантів відстеження динаміки цифрової монети та отримання інформації, зокрема, для формування прогнозів щодо майбутнього халвінгу. Адже на біткойн та й крипторинок загалом впливають численні фактори.

Як підготуватися до нового халвінгу

Біткойн залишається найвідомішою та найпотужнішою криптовалютою у світі. Ця монета привертає увагу як інвесторів та трейдерів, так і людей, які лише починають цікавитися цією темою. Ба більше, досить часто саме біткойн “приводить” людей у криптосвіт.

Отже, покрокова інструкція з купівлі біткойна стане в пригоді. Розберемо це на прикладі однієї із найбільших криптобірж Європи, яка до того ж має українське коріння. Йдеться про WhiteBIT.

Найперше потрібно зареєструватись на біржі та пройти верифікацію особи. Більш детально про ці процеси – читайте у матеріалі. Наступний крок – поповнення балансу безпосередньо на біржі.

Далі на сайті потрібно натиснути на розділ "Торгівля" та вибрати "Швидкий обмін" – обрати актив, який плануєте обміняти, та актив, який придбати натомість (гривня – біткойн) – вказати вхідну суму – підтвердити операцію.

Важливо! Після вказання суми на екрані висвітиться попередня кількість активу, який ви придбаєте за ці гроші. Також потрібно враховувати, що для проведення транзакції кошти мають бути на торговому балансі.

Опція "Швидкий обмін" на WhiteBIT – це один із найпростіших варіантів купівлі криптовалют. Також варто враховувати, що ця криптобіржа пропонує своїм клієнтам різноманітні інструменти для роботи з цифровими валютами, підтримує понад 270 активів та 350 торгових пар. Ба більше, одними із головних принципів діяльності WhiteBIT є безпека та прозорість. Тож будь-які питання допоможуть розв’язати й прояснити фахівці з криптобіржі.

Отже, поки криптоспільнота готується до нового халвінгу, це чудова нагода стати її безпосереднім учасником. Тим паче, що у 2023 році ця монета зуміла подорожчати на понад 100%, а експерти очікують ще більшого зростання.