Чого очікувати від курсу долара: прогноз ексміністра економіки

26 липня 2022, 14:39
Читать новость на русском

Курс гривні до долара навряд чи повернеться повернеться до попереднього рівня. Це малоймовірно, коли країна живе у війні.

Україна друкує гроші

Зараз Україна вимушена друкувати гроші, а за таких обставин є значний тиск на ціни та валюту. Про це 24 каналу розказав президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

Зверніть увагу Євро дорожчає: офіційний курс валют на 26 липня

Ба більше, сьогодні валютний курс не є гнучким, як це було раніше, коли вартість долара за лічені дні змінювалася з 28 гривень до 26 або 24, а потім поверталася на попередній рівень. Як поясним Милованов, курс був гнучким, коли у державі був експорт. Наприклад, курс посилювався після надходжень з експорту від аграрної галузі чи металургії. 

Зараз ситуація протилежна, адже український експорт фактично заблокований. На думку колишнього міністра економіки, навіть якщо порти в Одесі розблокують, росія, ймовірно, продовжуватиме створювати перепони для їхньої роботи.

"У нас через Одесу йшло дві третини експорту, тобто валютні надходження на певний період будуть набагато менші, а ми продовжуватимемо друкувати гроші, тому що під час війни нам потрібно на армію, на саму війну, на підтримку людей та бізнесу. Усе це буде тиснути на гривню", – пояснив Милованов. 

Ми хотіли б жити в іншому світі, де немає війни. Але війна є, і будуть економічні наслідки,
– констатував він.  

Як розблокування експорту зерна вплине на курс долара

Розблокування портів та експорт зерна мали б позитивно вплинути на курс долара, створивши тиск в інший бік – на посилення гривні. 

За словами економіста, у мирні часи агропродукцію складала близько 40% експорту, тобто давала величезні гроші. До повномасштабної війни Україна експортувала 5 мільйонів тонн зерна на місяць. Зараз вдається експортувати 1,5 мільйона тонн через Дунай і ще мільйон тонн залізницею та автомобілями. 

Розблокування портів в Одесі, ймовірно, дасть змогу, експортувати ще 2 – 3 мільйони. 

Якщо ми вийдемо на повну спроможність Одеських портів, то за 3 – 4 місяці експортуємо зерно, що накопичилося, і покращимо ситуацію і для галузі, і для економіки. Але я думаю, що росія буде заважати, – підсумував Милованов. 

Тимофій Милованов розповів, чого чекати від курсу долара: дивіться відео

 

Що відбулося з курсом валют: коротко

  • 21 липня Національний банк України раптово підняв офіційний курс долара на 25%. Так, вперше з початку повномасштабної війни долар виріс одразу з 29,25 до 36,57. 
  •  Обмінники та чорний ринок відреагували миттєво. Там долар подорожчав майже до 40 гривень у перші ж години після рішення НБУ, а в деяких обмінниках перетнув і цю позначку. 
  • Голова Нацбанку заявив, що підняття валютного курсу було вимушеним кроком, адже за 5 місяців повномасштабної війни відбулися значні зміни як в українській, так і світовій економіці.