Нові умови для траншу від МВФ: коли Україна зможе жити без кредитів

28 травня 2020, 23:20
Читать новость на русском

Програму кредитування України на 5 мільярдів доларів МВФ може затвердити на початку червня. Отримання першого траншу – мовиться про 1,9 мільярда – це справа кількох днів після затвердження. А от щоб отримати решту грошей, Україні потрібно буде виконати низку умов.

Про нові умови ("структурні маяки"), які висуває Міжнародний валютний фонд до України, розповіли в "Українських новинах".

Читайте також Пандемія COVID-19 збільшить прірву між багатими й бідними, – МВФ

Угода на 5 мільярдів: домовленість вже є

21 травня Україна та МВФ остаточно домовилися про нову програму кредитування stand-by arrangement (SBA). Відомо про це стало буквально за кілька годин після підписання Зеленським "антиколомойського" закону про банки.

Тобто, Україна виконала попередні вимоги Фонду для старту нової програми, а це:

  • 5 мільярдів доларів на 18 місяців.
  • Гроші дадуть Україні на підтримку бюджету та платіжного балансу (детальніше читайте за цим посиланням).
  • 1,9 мільярда – перший транш, а другий мав би надійти у четвертому кварталі 2020 року.

Рада директорів МВФ має ще затвердити домовленість, але це суто бюрократична процедура. Водночас текст угоди не покажуть загалу, аж поки її остаточно не укладуть.

"Які конкретно ці умови – ми побачимо з вами з меморандуму. Поки що це закрита інформація, яка не може обговорюватись", – попередньо зазначив нардеп від "Слуги народу", голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

"Українські новини" переконують: їм вдалося дізнатися, що в угоді будуть прописані нові умови від МВФ для отримання Україною наступних траншів кредиту.

Якими будуть нові умови МВФ: що відомо

Енергетика

  • Змінити статут НАК "Нафтогаз України", аби той відповідав нормам Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Наприклад, мовиться про обмеження повноважень наглядової ради та спрощення для українців процедури зміни постачальників газу.

"Якщо ми говоримо про НАК "Нафтогаз" – це стосується реформи корпоративного упарвління державних компаній, коли їх треба перетворити з годівниць для корумпованих олігархів та політиків на сучасні корпорації, які працювали б власне в інтересах їхнього акціонера – тобто українського народу", – пояснив колишній в. о. голови Міністерства економічного розвитку Павло Кухта.

Суди

  • Змінити законодавство, щоб виправити процедуру конкурсного відбору членів Вищої ради правосуддя.

Податки й митниця

  • Розробити механізм, аби з 2021 року податкова і митниця почали працювати як одна юридична особа.

Банки

  • Не пізніше літа затвердити план роботи з проблемними активами державних банків, а для цього змінити закони про Фонд гарантування вкладів і про банки й банківську діяльність.

Протистояння коронавірусу

  • Навесні 2021 року зробити аудит бюджетних грошей, витрачених на боротьбу з COVID-19.

"Умови абсолютно нормальні, проблемних немає", – цитують "Українські новини" одного з українських чиновників, причетних до підписання угоди з МВФ.

Переваги кредитів МВФ і коли ми зможемо жити без них

Звісно, що ці кредити потрібно буде повертати. Однак їхня перевага – низька ставка.

"Якщо б сьогодні Україна вийшла до інвесторів на ринок зовнішніх запозичень, то це коштувало б країні 8%. Якщо ми говоримо про МВФ, то там ставка завжди була приблизно 3%", – наголосив інвестиційни банкір Сергій Фурса.

Цікаво Правда чи популізм: що Зеленський сказав про зарплати, МВФ та дороги

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що Україна зможе за 3 – 4 роки обходитись і без кредитів МВФ.

"Ми переконані, що проактивна боргова політика приведе у середньостроковій перспективі до того, що ми зможемо відмовитись від кредитування МВФ, погасивши кредити", – припускає Гетманцев.

Колишній виконувач обов'язків очільника мінекономіки Павло Кухта називає кілька умов, за яких українська економіка зможе нормально функціонувати без допомоги Міжнародного валютного фонду.

Якщо в Україні нормально запрацює економіка, олігархи або зникнуть, або перетворяться на великий бізнес, а на "присоску" до бюджету прийдуть іноземні інвестори – в приницпі, просто не буде потреби в програмі МВФ,
– підкреслив Кухта.

А поки Україна потребує грошей МВФ, то має виконувати його умови. А як показує ситуація із ринком землі та законом про банки, зробити це буває вкрай складно. Адже тоді нехтують інтересами олігархів.

Дивіться відео 24 каналу про кредит МВФ Україні