НБУ знизив облікову ставку, від якої залежать депозити й інфляція
Правління Нацбанку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 14,5% до 13,5%. Також регулятор повідомив, що продовжує цикл пом'якшення процентної політики з огляду на послаблення фактичного та очікуваного цінового тиску, а також зниження ризиків для надходження міжнародної фінансової підтримки.
Під час брифінгу голова НБУ Андрій Пишний зазначив, що це дасть змогу підтримати розвиток кредитування та відновлення економіки без додаткових ризиків для цінової та фінансової стабільності, передає 24 Канал.
Читайте також Облікова ставка: чи можуть її знизити й які зміни це за собою потягне
Нагадаємо! Раніше в коментарі 24 Каналу банкір Дмитро Замотаєв зауважував, що у разі зниження рівня облікової ставки можна очікувати, що станеться й певна корекція ставки за 3-місячними депсертифікатами.Динаміка зміни рівня облікової ставки
- У грудні 2023 року НБУ знизив облікову ставку з 16% до 15%. Разом з нею встановили й ставку за основною операцією НБУ з розміщення депозитних сертифікатів овернайт на рівні 15%.
- У січні 2024 року Монетарний комітет НБУ залишив ставку на рівні 15%.
- 14 березня регулятор знизив ставку на 0,5 відсоткових пунктів до 14,5%.
На що впливає рівень облікової ставки
За допомогою облікової ставки НБУ фактично встановлює вартість грошей в економіці. Відповідно, якщо інфляція висока – збільшує й коли контрольована – знижує.Зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами та позиками. Тож чим вища ключова ставка, тим дорожчі кредити та депозити в національній валюті.
Яка ситуація з інфляцією
Регулятор покращив прогноз інфляції до 8,2% на 2024 рік та повідомив, що очікує її закріплення в цільовому діапазоні 5% ± 1 відсотковий пункт упродовж наступних років. Що стосується поточної ситуації, то за результатами березня вона виглядає наступним чином:
- фактична інфляція сповільнилася до 3,2% річних,
- базова – до 4,2% річних.
Пресбрифінг щодо рішень Правління НБУ з монетарної політики: дивитись відео