Геть не панацея: економіст пояснив ризики переведення країни на "військові рейки"
Українська економіка перебуває у скрутному становищі. Часто як "розв'язання проблеми" пропонують перехід нашої економіки на "військові рейки". Однак у цього рішення є низка суттєвих небезпек.
Перехід економіки на "військові рейки" призведе до суттєвих змін не лише у цілій країні, але й у житті кожного українця. Детальніше про це 24 Каналу розповів Олег Пендзин – виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.
Вас також може зацікавити Опозиція VS монобільшість: хто швидше декларується і що старався приховати до кінця війни
Серйозні ризики
Коли економіку переводять на "військові рейки", різко збільшується загальний обсяг військової продукції. Для цього відповідно потрібно знайти робочу силу, аби люди працювали у дві або й три зміни на підприємствах.
Де цих людей візьмуть? В теорії є мобілізація на фронт, а є мобілізація на виробництва. І в межах цієї мобілізації створюють так звану "трудову армію". Тоді якщо вони виконують норму – отримують відповідний обсяг матеріальних цінностей. Якщо цю норму не виконують, тоді "до побачення",
– пояснив Олег Пензин.
Це надзвичайно непопулярне рішення, яке може призвести до небажаних наслідків.
До того ж при переході економіки на "військові рейки" паралельно необхідно заморожувати усі рахунки в банках. Небезпечним нюансом є і замороження валютного ринку. Уможливлять також лише критичний імпорт.
Критичний імпорт
Це перелік товарів, що потрібні державі в умовах воєнного часу. Його мета – обмежити виведення за кордон валюти та зміцнити національну економіку.Не вигідне рішення для багатьох
До того ж в історичному розрізі повоєнна доля демократичних сил, які втілювали у своїх країнах перехід на "військові рейки" не складалась добре. Жодна політична сила, яка привела державу до перемоги, на наступних виборах не перемагала.
Так відбувалося зокрема у Сполучених Штатах Америки та Великій Британії.
Будь-які дії, пов'язані з переведенням економіки на "військові рейки" є надзвичайно непопулярними серед електорату. Тому електорат, ображений на жорсткі методи керівної сили, просто не голосують за неї, попри те, що формально вона привела країну до перемоги,
– зауважив Пензин.
Люди завжди насамперед рахують кошти у своїх гаманцях. А ось при переході на "військові рейки" політична сила заморожує соціальні стандарти.
"Українські політики не дуже схожі на камікадзе, які готові заради країни на все. Вони насамперед думають про своє політичне майбутнє. Тому у мене є великий песимізм щодо того, що ми побачимо перехід країни на "військові рейки", – підсумував економіст.
До слова, всі податки і збори з місцевих бюджетів у цьому випадку також передаватимуть у центральний бюджет. Тоді місцеві органи муситимуть погоджувати усі видатки в межах кошторису, який погодить Мінфін. Централізація усіх коштів – це крок, з яким далеко не усі будуть згодні.
Яка ситуація в українській економіці
- У 2024 році прогнозують контрольоване зростання інфляції – у межах 10%. У зв'язку з цим зростатимуть і ціни на продукти. Це стосується як України, так і загалом світу. За словами економістів, ринок адаптується до змін і, можливо, цінові коливання у цьому році будуть меншими у порівнянні з попереднім.
- Видання The Guardian переконане, що для України зараз вкрай необхідна підтримка західних партнерів. Якщо наші союзники не ухвалять рішення про виділення фінансової допомоги, уряд, найімовірніше, ухвалить рішення про додрук грошей.
- Цікаво зауважити, що за 2023 рік в Україні вдвічі скоротилася кількість безробітних. Кількість зареєстрованих безробітних, які отримують допомогу, скоротилася з 89,8 тисячі осіб до 42,9 тисячі осіб за рік.