Існує не так багато питань, щодо яких в парламентської монобільшості та опозиції не виникає розбіжностей під час голосувань. Так, лише завдяки злагодженій роботі всього парламенту у вересні 2023 року наші обранці провалили правку №371 за негайне відкриття декларацій. Хоч це їх і не врятувало, оскільки потім була петиція українського народу, вето Зеленського і повторне голосування, – однак журналісти, як відомо, пам'ятають усе.

24 Канал вже писав про те, що в деклараціях "Слуг народу", які хотіли приховувати звітність до кінця воєнного стану. Водночас в цьому матеріалі читайте, що задекларували представники депутатських фракцій та груп, які не є частиною так званої монокоаліції. Спойлер: такі обранці подають документи до НАЗК ще більш неохоче, ніж "Слуги".

Слід згадати, що поправка №371 за негайне відкриття декларацій набрала всього 199 з 226 необхідних голосів. Проголосували "за":

 • 117 представників монобільшості;
 • 82 нардепи з інших фракцій та груп.

Водночас або голосували "проти", або "утримались", або були відсутні чи не голосували – тобто долучились до провалу ключової поправки:

 • 118 "Слуг народу";
 • 87 опозиціонерів.

А от що добре вдається нашим обранцям тягнути – так це час. Станом на 8 січня 2024 року лише 12 з 87 (13,79%) представників опозиції, які провалили поправку, подали декларації за 2022-ий, воєнний рік до НАЗК. У них є час до 31 січня, аби це зробити, однак сама тенденція дуже показова та заслуговує уваги. До речі, у "Слуг" станом на 03.01.2024 ситуація була дещо кращою – 19 зі 118 (16,1%).

"Голос" та "Європейська солідарність" були фракціями, які найбільше у відсотковому співвідношенні віддали голосів "за" поправку №371 – понад 80% складу їхніх політичних сил натиснули на зелені кнопки. Інші нардепи були відсутні на засіданні, і жоден з них станом на 08.01.2023 не подав декларації за 2022 рік. Це такі обранці:

 • від "Голосу" (3): Василенко Леся Володимирівна, Костенко Роман Васильович, Піпа Наталія Романівна;
 • від "ЄС" (5): Зінкевич Яна Вадимівна, Князевич Руслан Петрович, Никорак Ірина Петрівна, Чийгоз Ахтем Зейтуллайович, Южаніна Ніна Петрівна.

Слід сказати, що лідер "Європейської Солідарності" Петро Порошенко, хоч і голосував "за" відкриття декларацій, однак станом на цей час ще не подав звітність за 2022 рік.

Також пасе задніх – "Батьківщина". По-перше, ця фракція у відсотковому співвідношенні дала чи не найменше голосів "за" ключову поправку (21%). І поки жоден депутат з цієї політсили, який чи то не голосував, чи то був відсутній, НЕ подав звітність. Йдеться про таких 19 нардепів:

 1. Бондарєв Костянтин Анатолійович;
 2. Власенко Сергій Володимирович;
 3. Волинець Михайло Якович;
 4. Данілов Віталій Богданович;
 5. Кожем'якін Андрій Анатолійович;
 6. Крулько Іван Іванович;
 7. Мейдич Олег Леонідович;
 8. Цимбалюк Михайло Михайлович;
 9. Абдуллін Олександр Рафкатович;
 10. Дубіль Валерій Олександрович;
 11. Івченко Вадим Євгенович;
 12. Кабаченко Володимир Вікторович;
 13. Лабунська Анжеліка Вікторівна;
 14. Немиря Григорій Михайлович;
 15. Ніколаєнко Андрій Іванович;
 16. Пузійчук Андрій Вікторович;
 17. Тарута Сергій Олексійович;
 18. Тимошенко Юлія Володимирівна;
 19. Шкрум Альона Іванівна.

Перевершити "Батьківщину" в поганому значенні цього слова під час голосування за 371 правку змогла лише група "Відновлення України" – всього 6% обранців натиснули на зелені кнопки. Однак з поданими деклараціями у них краща ситуація: 4 з 16 нардепів, на яких ми акцентуємо, подали звітність за 2022 рік (це справжній рекорд – рівно четверта частина). Разом з тим не поспішають цього робити такі обранці:

 1. Лукашев Олександр Анатолійович;
 2. Ковальов Олександр Іванович;
 3. Воронько Олег Євгенійович;
 4. Єфімов Максим Вікторович;
 5. Ісаєнко Дмитро Валерійович;
 6. Мороз Володимир Вікторович;
 7. Приходько Наталія Ігорівна;
 8. Славицька Антоніна Керимівна;
 9. Столар Вадим Михайлович;
 10. Фельдман Олександр Борисович;
 11. Шевченко Євгеній Володимирович;
 12. Яковенко Євген Геннадійович.

Депутатські склади груп "Довіра" та "За майбутнє" у відсотковому співвідношенні дали 39% і 47% голосів "за". Водночас всього по два депутати від цих сил подали декларації. Не зробили цього:

 • Від "Довіри" (9 нардепів): Вацак Геннадій Анатолійович, Іванчук Андрій Володимирович, Вельможний Сергій Анатолійович, Горват Роберт Іванович, Кіт Андрій Богданович, Кулініч Олег Іванович, Лунченко Валерій Валерійович, Сухов Олександр Сергійович, Шахов Сергій Володимирович;
 • Від "За майбутнє" (7 обранців): Дубневич Ярослав Васильович, Івахів Степан Петрович, Лабазюк Сергій Петрович, Молоток Ігор Федорович, Рудик Сергій Ярославович, Урбанський Анатолій Ігорович, Шаповалов Юрій Анатолійович.

З фракції "Платформа за життя та мир" (колишньої ОПЗЖ) 68% під час голосування за поправку натиснули зелені кнопку. Не зробили цього і поки ще не подали декларації за 2022 рік такі 6 нардепів:

 1. Льовочкін Сергій Володимирович;
 2. Мамка Григорій Миколайович;
 3. Німченко Василь Іванович;
 4. Пономарьов Олександр Сергійович;
 5. Суркіс Григорій Михайлович;
 6. Чорний Віктор Іванович.

Також до вашої уваги список позафракційників, які долучились до провалення ключової поправки та тягнуть з поданням звітності:

 1. Гриб Вікторія Олександрівна;
 2. Магера Сергій Васильович;
 3. Магомедов Муса Сергоєвич;
 4. Дубінський Олександр Анатолійович;
 5. Кіссе Антон Іванович;
 6. Разумков Дмитро Олександрович;
 7. Шпенов Дмитро Юрійович;
 8. Яценко Антон Володимирович;
 9. Буймістер Людмила Анатоліївна;
 10. Гунько Анатолій Григорович;
 11. Іванісов Роман Валерійович;
 12. Мінько Сергій Анатолійович;
 13. Соха Роман Васильович;
 14. Тищенко Микола Миколайович.

Насамперед ось список тих 12 обранців, які не бояться гніву народу, не люблять зволікати та за декілька тижнів до кінцевого терміну подали декларації:

 • Савчук Оксана Василівна (позафракційна);
 • Стефанчук Руслан Олексійович (позафракційний);
 • Христенко Федір Володимирович (позафракційна);
 • Павленко Юрій Олексійович (ПЗЖТМ);
 • Приходько Борис Вікторович ("Довіра");
 • Поляк Владіслав Миколайович ("Довіра");
 • Бурміч Анатолій Петрович ("Відновлення України");
 • Гнатенко Валерій Сергійович ("Відновлення України");
 • Кісільов Ігор Петрович ("Відновлення України");
 • Юрченко Олександр Миколайович ("Відновлення України");
 • Герега Олександр Володимирович ("За Майбутнє");
 • Палиця Ігор Петрович ("За Майбутнє").

Цікаво було заглянути у декларацію колишнього ОПЗЖ-шника Христенка Федора Володимировича. Журналісти повідомляли, що перед початком повномасштабного вторгнення, 14 лютого 2022 року, обранець від забороненої партії виїхав за кордон. Власне, він не просто не був на голосуванні у вересні, він взагалі – не в Україні весь цей час.

Водночас у декларації за 2022 рік політик вказав, що разом зі сім'єю проживає з 19 лютого у Польщі в орендованій квартирі, що має площу у 173 квадратних метри. Ще більш важливо, що у цій звітності, як і в попередніх, Христенко зазначив: має квартиру в Москві, площею у 176 квадратних метрів, та три паркомісця у столиці ворожої держави.

Ще цікавіша історія з іншим колишнім ОПЗЖ-ником Павленком Юрієм Олексійовичем, який входить до складу фракції "Платформа за життя та мир". Двоюрідна сестра обранця, співачка Марія Бурмака заявляла, що Павленко пішов воювати на фронт та у такий спосіб "виправляє помилки минулого".

Разом з тим у декларації Павленка за 2022 рік йдеться, що на початку квітня його дружина з трьома дітьми почала жити у квартирі, що розташована в Італії. У соцмережах нардеп інколи перепощує дописи 130 батальйону територіальної оборони, однак його світлин у військовій формі нам знайти не вдалось.

Артистка Бурмака з двоюрідним братом-нардепом Павленком
Артистка Бурмака з двоюрідним братом-нардепом Павленком у 2017 році / Фото з фейсбук-сторінки "ОПЗЖ. Житомир"

А от нардеп від "Довіри" Приходько Борис Вікторович після початку широкомасштабної війни здійснив декілька операцій купівлі-продажу цінних паперів на суму в щонайменше 28 мільйонів гривень. Відзначимо, що на відміну від певних своїх колег, декларується Приходько дуже активно. Окрім щорічної звітності за 2022 рік, він також подав 57 декларацій про зміни в майновому стані за 2022 і 2023 роки.

Член групи "За майбутнє" Герега Олександр Володимирович у деклараціях за 2021 та 2022 роки зазначав, що має з дружиною Галиною посвідку на довгострокове проживання в Іспанії. Пресслужба обранця у коментарі журналістам запевнила, що документ він отримав ще у 2007 році.

У розслідуванні "Схем" щодо Гереги йдеться: співвласник мережі "Епіцентр" і його дружина від початку вторгнення до травня 2023 року провели за кордоном загалом 209 днів. Також, відповідно до декларації, в подружжя є в Іспанії житловий будинок, площею 455 квадратних метрів, вартістю у близько 3 мільйонів гривень, а також інші статки у розмірі понад 90 мільйонів гривень.

У колеги Гереги по депутатській групі, Палиці Ігоря Петровича, дещо скромніші цифри у звітності. В одній з декларацій про зміни в майновому стані він вказав, що 20.12.2023 отримав 5 мільйонів гривень дивідендів від ТОВ "ЛУК ПОІНТ".

Обранець є кінцевим бенефіціаром цієї компанії, що має статутний капітал у розмірі 14 мільйонів гривень. Відповідно до даних YouControl, "ЛУК ПОІНТ" заснували восени 2021 року, основним її видом діяльності є функціонування атракціонів та тематичних парків.

Бути в опозиції дуже зручно: менше уваги від ЗМІ, не так багато очікувань від народу і більше можливостей для критиканства, за допомогою якого можна набивати політичні бали. Проте "менше" не означає "нічого", до того ж у будь-якій демократичній державі опозиція на рівні з владою відіграє ключову роль в ухвалені важливих рішень, і відповідальність за ці рішення має бути розподілена справедливо.

Інформація щодо декларування і голосування, яку ми подали в цьому матеріалі, безперечно, не має пройти повз увагою громадськості. Вона є цікавою, але, очевидно, ще цікавішим буде вивчення декларації народних депутатів після 31 січня 2024 року – дати, до якої подати звітність потрібно обов'язково.