Камінь спотикання чи вигідне рішення: для чого Україні податок на валюту

26 серпня 2022, 13:41
Читать новость на русском

В Україні можливе запровадження 10% збору на валютообмінні операції при купівлі імпортних товарів та послуг. Навіщо потрібен податок та що думають експерти про це, читайте у матеріалі.

Цікаво й те, що ані Мінфінанси, ані Нацбанк не дали жодних роз'яснень стосовно можливого податку.

Читайте також Футбольним фанам приготуватися: як впливати на рішення улюблених клубів

Експерти пояснюють 

Як розповів 24 каналу Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації, не варто очікувати вдалого ефекту від запровадження цього податку. 

 

Ілля Несходовський

Директор Інституту соціально-економічної трансформації

Найбільша проблема пропонованого валютного збору – це те, що бізнес досить легко перейде на використання схем, які зменшать не лише обсяги закупки валюти під імпорт, але й відповідні об'єми пропозиції. Отже, очікуваного ефекту для держави від запровадження цього податку досягнуто не буде.

А Сергій Фурса, заступник директора з торгівлі цінними паперами Dragon Capital, з цього приводу каже, що така ініціатива критично не вплине на український бізнес, залежний від імпортних комплектуючих. З податком товари просто стануть дорожчими на 10%. 

Не розуміє лише експерт чому влада ще й досі не запровадила рішення щодо податку, адже всі мають зрозуміти: якщо буде втрачено макроекономічну стабільність, то втрати геть усіх будуть в рази більші. 

 

Сергій Фурса

Заступник директора з торгівлі цінними паперами Dragon Capital

Напевно, є й альтернативні методи впливу на макроекономічну ситуацію в країні, але в нинішній ситуації влада має використовувати всі доступні інструменти, не маючи можливості перебирати. Можна сказати так: це погане, але корисне рішення. Це той випадок, коли популізм змагається з необхідністю.

До теми Зовсім скоро: коли чекати на стрімке відновлення економіки України

Навіщо потрібен податок

Є 3 можливих варіанти про, які говорять експерти:

  • Зниження попиту на валюту. В результаті запровадження такого збору попит на валюту має впасти, що позитивно вплине на золото-валютні резерви.
  • Вплив на торговельне сальдо. Запровадження відповідного збору має привести до зростання вартості імпортних товарів в Україні на 10%. Як результат – конкуренція буде на боці українських товарів. І це мало б бути одним з позитивних ефектів від запровадження такого збору.
  • Наповнення державного бюджету. Згаданий додатковий збір на валюту мав би забезпечити додаткові надходження до бюджету, і бюджетний дефіцит мав би покриватись.
Гривневі депозити не захищають від інфляції? Спробуйте гнучкий стейкінг – "депозити" у криптовалюті від криптобіржі Bybit. Це низькі ризики та стабільна відсоткова ставка, а "депозит" можна розірвати будь-якої миті, не втративши вже накопичених відсотків.