Що для українців зміниться із прийняттям закону про ринок електроенергії

10 червня 2017, 17:59
Читать новость на русском

Альтернативна енергетика в Україні лише зароджується. А більшість українців є клієнтами обленерго. І відмовитися від їхніх послуг не можуть. Оскільки обленерго – монополісти. Але вже у 2019 році "енергетичне кріпацтво" планують скасувати. Українці зможуть самостійно обирати постачальників та вигідні для себе тарифи. Як це відбуватиметься і чого чекати від нововведень.

Закон про ринок електроенергії писали два роки, кілька разів виносили на голосування, розглянули 1,5 тисячі правок і буквально "продавили" у залі парламенту в березні. Бо це була одна з вимог МВФ. І ось нарешті закону "зелене світло" дав і Президент.

Читайте також: Закон про ринок електроенергії: що він нам готує

Зараз уся електроенергія, яку виробляють станції, потрапляє на так званий оптовий ринок. А звідти через приватні обленерго до споживачів. Тариф встановлює держава. І люди не мають права вибору.

З 1 липня 2019 року на ринок прийде конкуренція. Українці зможуть обирати постачальника енергії за привабливими для себе тарифами. І не тільки для будинку, а навіть для однієї квартири.

Можуть бути нові та різні тарифні меню. Наприклад, вночі може бути одна ціна електроенергії, ввечері інша, вдень – ще інша,
– зазначає член Національної комісії з енергетики (2014-2015 рр.) Андрій Герус.

Електричні мережі залишаться у власності обленерго. Вони будуть зобов'язані надати до них рівний доступ всім компаніям-постачальникам. Люди платитимуть два тарифи – один за отриману електроенергію. Другий – так звану абонплату за користування мережею.

Субсидії обіцяють зберегти. А от самі обленерго продавати електрику не матимуть права.

Читайте також: Скільки Україна платить Росії за ядерне паливо: вражаючі суми

Наприклад, у Великий Британії на спеціальному сайті споживач може дізнатися тарифи різних постачальників, види тарифів – наприклад, денний чи нічний, додаткові умови, оформити річний або місячний пакет. А також за допомогою свого поштового індексу дізнатись, які компанії працюють у регіоні, та порівняти їхні пропозиції.

Що більше буде постачальників на ринку, то нижчий буде тариф, впевнені експерти. Однак новий закон автоматично не скасовує монополію. Кажуть, потрібно активно залучати приватних інвесторів. А також об'єднати українську систему електроенергії із системами сусідніх країн.

Відкриття кордонів для вільного переміщених електроенергії як на імпорт, так на експорт. Тільки в тому випадку у нас з'явиться конкуренція і ми отримаємо ефективну ціну для кінцевого користувача. У нас три компанії закривають 95% ринку,
– розповів директор з розвитку ДП "Укренерго" Андрій Немеровський.

До прикладу, два роки тому схожу реформу здійснили на ринку газу. Нових трейдерів з'явилось небагато. А більшість облгазів - на папері створили компанію-постачальника та компанію з утримання. Та і конкуренція не врятує, якщо мережі старі. Модернізація коштуватиме майже 20 мільярдів гривень.

Читайте також: Роздрібний ринок електроенергії: які проблеми треба вирішити