Тариф на воду може зрости: чому ціна залежатиме від тарифу на світло
Водоканали України зазнають шалених збитків через низькі тарифи на водопостачання та водовідведення для населення. Борги перед енергопостачальниками ростуть, а планові роботи неможливо провести через брак фінансування. Однак поки ніхто не спішить приймати рішення щодо підвищення тарифів.
Українці можуть залишитися без води
Тариф на водопостачання в Україні не переглядали вже 3 років. Як повідомляють в Асоціації "Укрводоканалеккологія", збитки через це сягають мільярди доларів, адже водоканали не здатні забезпечувати свої функції згідно з теперішніми цінами.
Читайте також Світло може коштувати майже 4 гривні за кіловат: коли для українців встановлять новий тариф
Зауважте! За два роки повномасштабного вторгнення галузь водопостачання та водовідведення зазнала збитків на 11 мільярдів доларів за оцінками Світового банку. Зношеність основних фондів становить 33 – 45%. А прогнози експертів на 2024 рік наголошують на тому, що майже 8 мільйонів людей в Україні не будуть мати доступу до централізованого питного водопостачання.Президент Асоціації Дмитро Новицький зазначає, що зараз для всіх водоканалів є одна проблема – фінансування. Тож планові роботи, заміна обладнання, насосів, засувок чи перекладання мереж фактично неможливі.
Наразі у всіх українських водоканалів є одна спільна проблема – це критичний стан підприємств і невизначеність з джерелами фінансування та підтримки галузі,
– каже він.
Саме тому в Асоціації закликають Уряд визнати критичний стан водного сектору України та оперативно вжити заходів для проведення реформ та інвестицій.
Які прогнози експертів
Під час розмови з 24 Каналом експерт з питань ЖКП Олег Попенко розповів, що усі пропозиції щодо змін тарифів на воду вже є "на столі" Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Втім, питання щодо цього є досі дискусійним.
На сьогодні заплановане підняття тарифів на воду, але поки рішення ще не прийняли. Чомусь держава вважає, що підіймати тарифи водоканалів не є нагальним.
Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко для 24 Каналу також прокоментував ситуацію. Він зауважив, що якщо в Україні вартість на світло зросте першочергово, тоді тарифи на воду буде потрібно також підіймати, адже борги водоканалів перед енергопостачальниками є чи не найсуттєвішими.
Мій логічний висновок: розміри тарифів на воду залежатимуть від тарифів на світло.
Цікаво, що з нового року в деяких водоканалах плата за обслуговування споживачів за індивідуальними договорами зросла.
- Наприклад, у "Львівводоканалі" повідомили, що збільшили абонплату за водопостачання для споживачів, які мешкають у будівлі без вузлів комерційного обліку – на майже 38%, до 19,63 гривні. А для тих, в чиїх будинках є лічильники, плата зросла на 6% – до 31,15 гривні.
- Щодо водовідведення, то для споживачів без вузла комерційного обліку сума виросла з 28,5 гривні до 39,26 гривні, а для споживачів із лічильником – з 43,6 гривні до 50,78 гривні.
- Також, місцева влада Нововолинська ухвалила рішення про підвищення тарифів на воду на засіданні виконавчого комітету з 1 січня 2024 року. Тариф на централізоване водопостачання підняли на 77,4% – до 33,97 гривні, а на централізоване водовідведення – на 39,3%, до майже 29 гривень.
- А з 1 лютого 2024 року таке рішення прийняли у "Бориспільводоканал": послугу з централізованого водопостачання – до 37,50 гривні за кубометр, послугу з централізованого водовідведення – 26,10 гривні за кубометр.
Баталії з тарифами
- Нагадуємо, що влітку 2023 року Нацкомісія вже намагалася здійснити підняття тарифів на воду. Так, тарифи на послуги 34 водоканалів з 1 липня 2023 року мали зрости в середньому на 32%. Втім, це підняття було скасовано, а вище керівництво країни назвало це рішення непрофесійним.
- На початку лютого 2024 року питання щодо тарифів знову почало набирати обертів. На засідання, 6 лютого, НКРЕКП мали знову ухвалити рішення щодо тарифів. Однак його перенесли на невизначений термін.
- Згідно з проєктами постанов про запровадження нових розцінок на централізоване водопостачання та водовідведення для низки комунальних підприємств, вже у квітні тарифи на воду мали б зрости в середньому на понад 12%, а в липні – більш ніж на 14%.
- Підвищення цін планувалося у таких містах: Київ, Дніпро, Черкаси, Нікополь, Хмельницький, Вінниця, Рівне, Бровари, Ужгород, Львів, Тернопіль, Луцьк, Івано-Франківськ, Чернівці, Дрогобич.