В Україні пришвидшилась інфляція: що подорожчало найбільше

6 липня 2022, 14:49
Читать новость на русском

У червні споживча інфляція (за вебскрепінгом) пришвидшилась до 20,1% річних. Найбільше за місяць зросли ціни на пальне, а от непродовольчі товари подорожчали найменше.

Ситуація з інфляцією у червні 

Пришвидшення інфляції зумовлювалося як загальносвітовими тенденціями, зокрема високими цінами на енергоресурси, так і внутрішніми чинниками, насамперед пов’язаними із війною:

  • порушення виробничих та логістичних шляхів,
  • руйнування активів та інфраструктури,
  • обмеженість запасів та можливостей імпорту,
  • окупація територій.

Читайте Винагороди до 3000 доларів: чому літо – найкращий час, щоб почати інвестувати

Зверніть увагу! В НБУ зауважили, що інфляційні очікування надалі погіршуються.

Що стримувало інфляцію у червні

Серед факторів, котрі стримували інфляцію регулятор виділив фіксований обмінний курс та мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. 

Стримують інфляцію фіксований обмінний курс гривні та мораторій на підвищення тарифів на тепло та розподіл газу на період воєнного стану та 6 місяців після його завершення,
– мовиться в огляді НБУ.

Динаміка росту інфляції / Інфографіка НБУ

Нагадаємо! Раніше регулятор прогнозував, що рівень інфляції в Україні до кінця 2022 року може скласти 20% річних. Однак у НБУ вважають, що це той рівень, який можна контролювати.

Більше про це Інфляція в Україні: заступник НБУ розповів, чи загрожує країні режим гіперзростання цін

Як зросли ціни на різні категорії 

У червні продовжили зростати ціни на сирі продукти (овочі та фрукти). У НБУ пояснили, що це насамперед пов’язано із:

  • появою ранніх овочів, які цього року значно дорожчі унаслідок тимчасової окупації південних регіонів, що спеціалізуються на їх вирощуванні;
  • зростанням витрат на їх виробництво і постачання.

Також дорожчали у минулому місяці крупи, зокрема гречка, через обмеженість власних запасів та можливостей імпорту. Швидше зростали ціни на м’ясо, зокрема через скорочення пропозиції зі східних та центральних областей. В асоціації "Свинарі України" розповіли, що зростання закупівельних цін переважно фіксували у центральних та східних областях. Діапазон закупівельних цін у центральних областях підвищився до 58 – 61 гривень за кілограм, в східних – до 61 – 63 гривні за кілограм, в західних – 57 гривень за кілограм. 

Вартість пального 

Після скасування державного регулювання цін на пальне, ринок поступово насичується, а дефіцит пального прогнозовано зникне ближче до осені. Про це свідчить й середня вартість пального на АЗС. 6 липня бензин А-95 подешевшав на 9 копійок до 50,52 гривні за літр, дизель на 11 копійок до 49,50 гривні за літр, а автогаз на 50 копійок до 37,28 гривні за літр. 

Хоча за оцінками експертів дефіцит пального в Україні зникне ближче до осені, коли будуть підписані довгострокові контракти з іноземними постачальниками, ціни вже стабілізувалися, хоча й на високому рівні,
– вважають в НБУ. 

До теми Пальне на АЗС почало дешевшати: яка вартість бензину, автогазу та дизелю 6 липня

Динаміка росту цін / Інфографіка НБУ

Довідка: ІСЦ (Індекс споживчих цін) – це показник, який характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого (власного) споживання.

Ситуація з інфляцією у світі

Регулятор підкреслив, що інфляція у світі продовжує зростати, передусім через високі ціни на енергоносії, що дедалі збільшує витрати на виробництво продукції та, відповідно, погіршує ділові очікування. 

  • Інфляція в Єврозоні зросла до максимального рівня за всю історію об’єднання, сягнувши у червні 8,6% річних, передає Financial Times. Тому Європейський центробанк оголосив про підвищення процентної ставки вже у липні. 
  • У США інфляція зросла до рекордних 8,6% річних. Тому ФРС (центробанк) суттєво переглянула темпи підвищення ставок у 2022 – 2023 роках для приборкання інфляції.
Bybit – це криптобіржа, яка демонструє один з найвищих темпів росту у світі. Вже понад 3 мільйони користувачів купують, продають криптовалюту та торгують популярними монетами за різними типами контрактів разом з Bybit.

Актуально – у якому місяці сіль та цукор можуть знову подорожчати: дивіться відео