Податися можливо, але складно: пенсія на окупованих територіях

10 травня 2024, 15:29
Читать новость на русском

Призначити людині пенсію можуть відповідно до нарахованого стажу та віку. Важливим у цьому питання для осіб, які залишилися проживати на окупованих територіях, є наявність саме стажу, який був набутий до окупації.

Чи може особа податися на пенсію на ТОТ

В ГО "Донбас SOS" у коментарі для 24 Каналу розповіли, що відповідно до чинного законодавства України немає єдиного пенсійного віку, з досягненням якого людині призначається пенсія. Лише в сукупності – це вік та страховий стаж.

Читайте також Грошей у травні не буде: чому українці не отримають надбавку за додатковий стаж

Говорячи про страховий стаж, потрібно розуміти чи був цей стаж набутий до окупації чи вже після. Адже якщо був до окупації, або людина чи її підприємство/організація сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України – тоді страховий стаж буде врахований,
– попереджають в громадській організації.

Важливо! Стаж, який був набутий після окупації та на тих підприємствах/організаціях, які продовжують працювати в окупації, врахований не буде.

Алгоритм дій

В "Донбас SOS" повідомляють, що якщо особа досягнула відповідного віку та у неї достатньо стажу, то їй можна подавати заяву та документи для призначення пенсії:

  • Це робиться дистанційно через портал електронних послуг ПФУ. Варто авторизуватись в особистому кабінеті. Для цього потрібен КЕП (кваліфікований електронний підпис)

З цим на практиці проблеми, адже його важко відкрити дистанційно,
– додають експерти.

Зауважте! Люди, які проживають на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, часто можуть отримати відмови в призначенні пенсії. Все через те, що потрібна довідка про взяття на облік ВПО, яку можна оформити лише особисто на підконтрольній території України.

Є різні підходи до новоокупованих територій та територій окупованих до 24 лютого 2022 року. Відтак і різні підходи до призначення пенсії для людей, що там залишились:

  • Потрібна довідка ВПО для людей, що знаходяться на окупованих територіях до 24 лютого 2022 року, 
  • Наявність окремого порядку виплати заборгованості для ВПО "першої хвилі", яку за словами експертів, майже не виплачують, навіть по рішенню суду.
  • Втім для ВПО з новоокупованих територій немає такого окремого порядку.