Ситуація критична: коли школярі 5 класів НУШ отримають друковані підручники

1 грудня 2022, 15:01
Читать новость на русском

Джерело:

НУШ

У 2022 році через війну підручники для українських 5-класників не надрукували. Вони ж вчаться вже за програмою Нової української школи.

Дітям радили використовувати електронні книги. Однак у час відключень світла проблема нестачі друкованих підручників стала дуже гострою. 

Читайте У Бюджеті – 2023 додали понад пів мільярда на освіту: на що передбачили

Коли надрукують підручники для 5 класів

Так, учні 5 – х класів НУШ досі не отримали обіцяних підручників. 

МОН та профільний комітет Верховної Ради взялися залучати закордонних донорів задля вирішення ситуації. Тож посадовці спрогнозували, що підручники на 75 – 80% будуть готові до кінця 2022 року.

Директор Інститут модернізації змісту освіти Євген Баженков під час засідання комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій прозвітував про таке:

  • ЮНІСЕФ та ІМЗО уклали договір щодо друку підручників з математики для 5 класу. Інститут при цьому підписав договори із сімома видавництвами на друк понад 472 тисяч примірників підручників;
  • 75% накладу мають підготувати вже до 5 грудня. До кінця року їх відправлять до обласних баз; ще 2 – 3 тижні передбачили на доставку книжок до шкіл;
  • також вже підписані документи, за якими Комісія Ради Європи може друкувати підручники з української мови для 5 класу. Тираж у понад пів мільйона примірників підготують і доставлять до Польщі протягом місяця. Також Рада Європи "готова надрукувати підручники з історії".

5 грудня обіцяли надрукувати 75% підручників з математики. До кінця грудня мали б розповсюдити підручники з математики по усіх школах України. Підручники з української мови, ймовірно, будуть у січні 2023 року,
резюмувала за результатами засідання нардепка Наталія Піпа.

Яка ситуація з іншими підручниками 

Щодо підручників для 6 класів, на 2023 передбачено лише часткове державне фінансування друку. Тобто передбачені 717 мільйонів гривень лише на близько 80 % підручників.

Пілотні шості класи, за словами Баженкова, у яких запроваджено програму НУШ, можуть використовувати електронні версії навчальних матеріалів.

Також він уточнив, що на забезпечення одного предмета потрібно близько 1 мільйона доларів. Ціна одного підручника, замовленого державою, коливається від 95 до 115 гривень. 

Що цікаво! У ЮНІСЕФ не погодилися друкувати підручники з української мови та історії, адже вважають це "політичним питанням".

Натомість заплановані переговори щодо виготовлення підручників з іноземних мов, дисципліни "Я досліджую світ". Є імовірність додрукувати ці позиції в лютому – за кошти бюджету ЮНІСЕФ на 2023 рік.

Із закордонних партнерів лише Румунія профінансувала друк підручників для національних меншин в Україні.

Підручники шрифтом Брайля друкують бюджетним коштом. Їхнє виготовлення триває і завершено на 80%. До кінця року наклад у 18 000 примірників (для 5, 8 та 9 класів) мають доставити в регіони.

До теми Бюджет на освіту суттєво змінився: яка різниця між 2022 та 2023 роками

Українські вчителі отримають надбавку до зарплати

  • Українські вчителі початкових класів, які пройшли сертифікацію, отримають 20% надбавки до зарплати.
  • Голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак під час брифінгу повідомив, що сертифікацію успішно пройшли понад 1 100 учителів початкових класів.
  • За його словами, у 2022 році на сертифікацію зареєструвалися майже 2 000 педагогів початкових класів. У третьому етапі онлайн взяли участь понад 1 300 учителів. Максимальну кількість балів (160) здобули 52 з них.
  • Відповідні сертифікати освітяни отримали у своїх електронних кабінетах. Сертифікати дійсні протягом 3 років. Педагоги, що успішно пройшли сертифікацію, отримають 20 % надбавки до зарплати, повідомив Гурак.
  • За його словами, успішне проходження сертифікації педагогам зарахують також як проходження чергової / позачергової атестації. При цьому воно дає право на присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії та педагогічного звання.
  • Результати сертифікації вчителів початкових класів доступні в особистих кабінетах.