Повернення учнів до шкіл після карантину та особливості ЗНО-2021: підсумки тижня в освіті
24 канал зібрав найголовніші новини цього тижня – з 3 по 7 травня – у сфері української освіти. Зокрема, читайте про повернення учнів до шкіл після карантину, деталі проведення ЗНО-2021 та новини вищої освіти.
Учні повернулися до шкіл
Деякі області через покращення епідемічної ситуації вийшли з червоної зони карантину, тому там відновили навчання для школярів.
До теми Київ вийшов з локдауну: в КМДА пояснили, як відбуватиметься навчання у школах
Львів
Школярі у Львові та Львівській області повернулися до очного навчання після локдауну. Так, в області школи одразу відкрилися для учнів.
Водночас у самому Львові учні 5 – 11 сіли за парти лише з середи, 5 травня. Дитячі садочки у місті зараз також працюють у звичному режимі.
Київ
У Києві також відновили навчання для школярів та студентів через скасування локдауну. Вже з 5 травня діти повернулися до садочків, шкіл, коледжів та вишів.
Окрім того, у столиці відновили прийом документів для зарахування дітей у перший клас на наступний навчальний рік.
Одеса
Одеса з 27 квітня перейшла до жовтої зони карантину. Тому всіх учнів з 1 по 11 класи повернули до навчання, але воно проходить у змішаній формі.
Так, предмети, які не вимагають постійної уваги вчителя, діти вивчають дистанційно. Але здебільшого уроки проходитимуть стаціонарно.
Полтава
З 11 травня учні 5 – 11 класів з Полтави припинять дистанційне навчання та повернуться до своїх шкіл. Адже місто вийшло з червоної зони епіднебезпеки. Уроки відновляться у шкільних та позашкільних закладах міста.
Запоріжжя
Запорізька область також виходить з червоної зони епіднебезпеки, тож у школах міста відновлюють очне навчання. Діти сядуть за парти вже з вівторка, 11 травня.
Окрім того, з 7 травня у Запоріжжі відкриваються заклади громадського харчування, ринки, магазини, торговельно-розважальні центри, спортивні зали, музеї, бібліотеки тощо.
Дніпро
З 11 травня у Дніпрі школи і дитячі садочки працюватимуть у звичайному режимі. Учні всіх класів повертаються за парти. Але у позашкільні навчальні заклади й надалі буде обмежений доступ батьків і відвідувачів.
Харків
Секретар міськради Ігор Терехов заявив, що заняття у школах Харкова у звичайному, не дистанційному, режимі відновляться після свят – тобто з 11 травня. Дитсадки також працюватимуть у звичному режимі.
Житомир та Миколаїв
У Миколаєві також з 5 травня відновилося навчання у всіх закладах освіти. Зокрема, за парти сіли учні з 1 по 11 класи. А в Житомирі з 6 травня учні повернулися за парти.
У яких регіонах навчання й досі проходить дистанційно:
- Черкаси (онлайн-навчання продовжили до 17 травня);
- Сумська область (червона зона);
- Запорізька область (червона зона);
- Чернігівська область (червона зона);
- Хмельницька область (червона зона);
- Харківська область (червона зона);
- Полтавська область (червона зона).
Додамо, що раніше у Міністерстві освіти і науки заявили, що підсумкове оцінювання цього навчального року може відбуватися дистанційно, якщо це потрібно.
А голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак заявив, що більшість школярів задоволені навчанням в онлайн-режимі. Тому важливо вдосконалювати технології дистанційного навчання в Україні.
Як показують результати досліджень, більшість учнів задоволені навчанням онлайн. Тому важливо вдосконалювати технології дистанційного навчання, орієнтуючись на замовника освітніх послуг – дитину, аби підвищувати якість надання освітніх послуг,
– зазначив Руслан Гурак
Окрім того, батькам дозволили відвідувати школи, попри карантин. Але дорослі мають обов'язково дотримуватися протиепідемічних правил безпеки, зокрема перебувати у масках.
Яким буде навчання після літніх канікул
У Міністерстві освіти і науки заявили, що формат, в якому буде проходити новий навчальний рік, залежатиме від епідемічної ситуації на території України в цілому або на території окремих регіонів.
Водночас голова ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер наголосила, що повернення дітей до очного навчання з вересня 2021 року залежить не лише від рівня інфікування в країні, але й від темпів вакцинації.
Сподіваюся, діти зможуть повернутися в школу. Але вже з'явилися нові варіанти вірусу, які також вражають дітей. Якщо вдасться впоратися з цим протягом літа – діти зможуть повернутися до звичного навчання з осені, – запевнила вона.
До слова, раніше керівник головного управління шкільної освіти Юрій Кононенко розповів, що у деяких західних регіонах школам доведеться продовжити навчання влітку. І таке рішення приймає керівництво закладу освіти.
Але столична влада прийняла рішення не продовжувати навчання у школах Києва на літо.
Особливості ЗНО-2021
Через карантин та складний рік у навчанні в Україні можуть змінити пороговий бал ЗНО. Проте остаточне рішення мають прийняти експерти. Про це розповів заступник голови комітету ВР з питань освіти Сергій Колебош.
У МОН наголошують, що ЗНО для випускників цього року має пройти в заплановані терміни.
Графік основної сесії ЗНО у 2021 році / Дані: МОН / Інфографіка 24 каналу
Яким буде ЗНО-2021
На вході усі будуть проходити температурний скринінг. Під час складання тестування – учасники ЗНО мають бути в масках, приміщення треба провітрювати та дезінфікувати до і після тестувань.Окрім того, під час тестування в аудиторіях перебуватиме максимум по 15 учасників і по два інструктори. Це потрібно для того, щоб дотримуватися принципу соціального дистанціювання.
Якщо ж випускники з поважних причин не змогли зареєструватись для участі в основній сесії ЗНО, то вони можуть зареєструватися у додатковій сесії у період з 6 до 18 травня.
Загроза скасування ЗНО-2021
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов заявив, що на сьогодні існує небезпека скасування зовнішнього незалежного оцінювання.
Проте він негативно ставиться до такої ідеї скасування ЗНО, бо через це можуть з’явитися високі ризики повернення корупції під час вступних іспитів до вишів.
У минулому році, наприклад, було необґрунтовано скасоване пробне ЗНО, а потім я отримав інформацію про підготовку рішення скасувати ЗНО взагалі. Думаю, тільки громадський резонанс і суспільний опір не дозволили це зробити,
– сказав Горбачов.
За його словами, ЗНО зараз перебуває під постійною атакою, тому що певна категорія людей зацікавлені у корупції під час вступу до вишів.
Хто має обов’язково складати ЗНО у 2021 році?
ЗНО треба складати тим випускникам, які планують вступати до українських вишів цього року. Натомість ДПА для учнів – необовязкова, її можна складати за бажанням.
А освітній омбудсмен Сергій Горбачов радить випускникам, які хочуть вступити до іноземного вишу, обов’язково складати ЗНО. Адже закордонні університети приймають тільки оцінки та свідоцтва, занесені в державну базу.
Читайте також МОЗ оновило протиепідемічні заходи для закладів освіти: обов'язки директорів
Чи можуть учні скласти ДПА в школі? Окрім того, освітній омбудсмен зазначив, що випускники можуть скласти ДПА у своєму закладі освіти за програмою, яку укладе школа.
Інциденти у школах
- Наковталася пігулок: учениця намагалася покінчити з життям через булінг
У Бериславському районі Херсонської області восьмикласниця інтернату стала жертвою булінгу від трьох старшокласників. Через постійні цькування учениця відмовилася ходити на навчання до інтернату, а згодом вона навіть спробувала вбити себе – вона наковталася пігулок.
- У садочку в Запоріжжі 4-річний хлопчик випав з вікна
В Запоріжжі вихователі садочку “Еврика” забули 4-річного хлопчика у приміщенні, в той час як решту дітей вивели на вечірню прогулянку.
Який стан хлопчика зараз? Потерпілий 4-річний Тимур досі перебуває у лікарні. Кілька днів тому хлопчика перевели з реанімації до загального відділення. Реабілітація після травми голови, за словами лікарів, триватиме півроку.
Через цей інцидент звільнили з роботи виховательку з нянею. Окрім того, міський голова Володимир Буряк доручив звільнити і завідувачку садочку "Еврика".
- На Закарпатті вчителька тягала учня за волосся на уроці
Вчителька молодших класів на Закарпатті під час уроку смикала учня за волосся. На відео можна побачити, як педагогиня на підвищених тонах розмовляє з учнем, перевіряючи його завдання.
Згодом, знайшовши помилки, жінка бере хлопчика за волосся і починає трясти його голову. Все закінчилося гучним скандалом та звільненням вчительки.
Дивіться відео: як вчителька тягала учня за волосся на уроці
Новини у сфері вищої освіти
- Університет на Волині відкриває нову спеціальність про бурштин
У Волинському національному університеті імені Лесі Українки започатковують нову спеціальність для бакалаврів. Так, студенти зможуть навчатися по освітньо-професійній програмі "Художня обробка бурштину".
Перший набір розпочнеться вже у 2021 році. Нова спеціальність створена в таких галузях знань: "Культура і мистецтво" та "Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація".
- Україна отримає 200 мільйонів доларів на розвиток вищої освіти
Світовий банк затвердив проєкт вартістю 200 мільйонів доларів, які спрямують на покращення ефективності, якості та прозорості системи вищої освіти в Україні.
Зокрема, гроші підуть на модернізацію вишів та науково-дослідних лабораторій, цифрова інфраструктура для організації навчання у вишах та покращення рівня прозорості в освітньому секторі в України.
- Рада хоче встановити штраф за курсові і дипломні, написані на замовлення
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо встановлення відповідальності за академічні твори з порушенням принципів академічної доброчесності. Зокрема, пропонують встановити штраф та адмінпорушення за продаж і купівлю дипломів в Україні.
Так, за перше порушення треба буде заплатити від 850 до 5100 гривень, за повторне протягом року – від 8500 до 17000 гривень.
Останні підсумки місяця:Підсумки тижня – з 26 по 30 квітня 2021 року про те, як Кива захистив дисертацію, коли учні повернулися до шкіл та рейтинг вишів.
Підсумки тижня – з 19 по 23 квітня 2021 року про те, чи будуть учні навчатися влітку, про скандали у школах та вишах.
Підсумки тижня – з 12 по 16 квітня 2021 року про шокуючі скандали, рішення МОН та уряду і скасування ДПА.
Підсумки тижня – з 5 по 9 квітня 2021 року про зміни у шкільному харчуванні, перенесення пробного ЗНО та заяви МОН.