Експерти просять МВС і прокуратуру врятувати банки від озброєних боржників

13 березня 2015, 13:18
Читать новость на русском

Озброєна спроба агрохолдингу ТАКО відібрати арештоване заставне майно в с. Паволоч (Попільнянського району Житомирської області) загрожує відтоком інвестицій з України, а також глобальними проблемами в банківському секторі. Експерти просять владу та правоохоронців розібратися в ситуації і покарати винних.

Про це пише видання "Дзеркало тижня".

Нагадаємо, 7 березня близько 300 осіб з бітами, металевими прутами і вогнепальною зброєю спробували вивезти понад 49 тисяч тонн зерна кукурудзи. За рішенням суду, урожай компанії ТАКО заарештували на користь банку ПУМБ, який раніше видав аграріям 17 мільйонів ​​доларів і 7 мільйонів гривень кредиту. Однак назад гроші так і не отримали. Після перемоги в суді банкіри взяли арештоване зерно під охорону. Боржники заднім числом перевели його на підставні структури ("Деас Трейд" і "Стивідорна компанія "Херсонський морський термінал"). Потім спробували незаконно вивезти урожай. У підсумку загинула 1 людина і ще 15 отримали поранення.

За словами Євгена Гришина, адвоката охоронної фірми "Ліга Плюс", нальотчики діяли як організована злочинна група.

Застосовувалася помпова зброя, обрізи, травматичні пістолети, перероблені в самостріли з металевими кульками. Саме з такої зброї цинічно, пострілом в груди, був убитий хлопець,
- повідомив він.

На його думку, цього можна було уникнути, якби міліція відреагувала належним чином.

Як зазначив економіст Олександр Сугоняко, конфлікт вийшов за рамки банківської діяльності і прибрав кримінального забарвлення. "З цим повинні боротися відповідні органи, влада повинна проявити волю", - вважає він.

З ним згоден і голова ради НАБУ Роман Шпек. "Кожен рахунок має бути оплачений, кожен кредит повинен бути повернений для того, щоб можна було гарантувати виплати за депозитом", — заявив він.

На думку екс-заступника голови НБУ Сергія Яременка, конфлікт загрожує посиленням проблем у банківському секторі, відтоком інвестицій. "Боржники користуються слабкістю судів, МВС, прокуратури. На перший план у вирішенні проблем виходять силові варіанти, повертаються "криші", — пояснив він.

У ПУМБ називають ситуацію кричущою.

Загинув чоловік, йому було всього 20 років, у нього залишилися батьки, маленька сестра. Банк надасть матеріальну допомогу родині,
— зазначив голова правління ПУМБ Сергій Черненко.

У МВС у свою чергу заявили про кримінальне провадження за трьома статтями, в т.ч. "Умисне вбивство".

ПУМБ — не єдиний банк, якому заборгували керівники ТАКО. Зокрема, на 20 мільйонів доларів постраждав і "Укрсоцбанк". "Ми готові реструктуризувати борг на пільгових умовах, але домовлятися не хочуть", — заявив Максим Кисельов, начальник управління по роботі з проблемною заборгованістю банку. "При цьому підстав для несплати немає, боржник роз'їжджає на "Бентлі", всі закривають на це очі", — додав він.

Акціонери ТАКО відмовляються публічно коментувати трагедію на Житомирщині. Так, основний власник акцій холдингу Дмитро Колесник заявив по телефону, що нічого не буде говорити, оскільки перебуває на лікуванні в Німеччині після операції.