Епопея з ЦВК: чому комісію необхідно оновити
Повноваження 12-ти з 13-ти членів ЦВК закінчилися майже два роки тому. А їх усе ще тримають на посадах – із виборів у вибори.
Чинний склад ЦВК провів чимало виборів для влади минулої і теперішньої. А от їхнє майбутнє – у тумані. Політики обіцяють оновити склад Центрвиборчкому, але паралельно підкинули їм роботи. Провести довибори 4-ох нардепів до Верховної Ради вже в липні цього року.
Новообрані парламентарі мають замінити тих, які пішли працювати урядовцями та міськими головами. Після виборів 2012-го уже всі знають, чого чекати від цього складу ЦВК. Тоді в історію увійшли 5 проблемних округів. При владі була Партія регіонів, а на перегонах перемагала опозиція. Після численних фальсифікацій ЦВК вирішила – встановити результати голосування неможливо.
Ми мали правову колізію. Коли закон не передбачав можливості не оголошення результатів виборів, а ЦВК замість того, щоб вдатися до певних дій – розслідування, виїзду на місце події отримання первинних протоколів від різних суб’єктів виборчого процесу, просто не оголосила результати процесу в цих округах,
– розповіла Ольга Айвазовська координатор виборчих програм ГМ "ОПОРА".
Зрештою вже після повторних виборів на 4-ох із 5-ти округів перемогла влада. А от торішні місцеві вибори той же склад ЦВК провів краще. Хоча й тут не обійшлося без проблем. На Донеччині – у Маріуполі та Красноармійську вибори зірвали через бездіяльність місцевих виборчкомів. Для повторного волевиявлення довелось ухвалювати окремий закон. Були проблеми і на Дніпропетровщині.
Приклад міста Павлограда, де Центрвиборчком грубо підіграв одному з кандидатів і прийняв дивне рішення з правової точки зору, що мовляв зменшилась між першим і другим туром кількість виборців і одного туру достатньо, для того щоб оголосити переможця,
– зазначив гендиректор Комітету виборців України Олексій Кошель.
Проте загалом ЦВК працювала належним чином. Тож різкої критики від міжнародних спостерігачів не отримувала. Експерти вимагають зміни Центрвиборчкому насамперед через закінчення терміну повноважень комісії. До того ж вони потрапляють під закон про люстрацію. Утім Президент Петро Порошенко вагається. Ще взимку парламент передав йому на вибір список кандидатур. Там 24 особи. Зараз є кілька варіантів розвитку подій.
Передусім Президент має внести ці кандидатури до парламенту. Обіцяли це зробити цього тижня, але не сталося. Тепер чекають тижня наступного. Є питання і до того, як саме голосуватимуть за кандидатів – окремо за кожного чи пакетом. Останній варіант залишає можливість для чинного керівництва ЦВК залишитися при своїх посадах. Хоча головна суть заміни – зробити цей орган незаангажованим політично.
Заміна ЦВК – це не предмет дискусії, впевнені експерти.