Ніби з "Жигулів" пересісти на Mercedes: чи складно буде українським пілотам освоїти F-16
Питання надання західної авіації Україні досі не закрите. Для Збройних Сил України оптимальним варіантом було б отримати західні винищувачі F-16.
Про це 24 Каналу розповів військовий експерт Андрій Харук. За його словами, українським пілотам не потрібні роки навчання, аби опанувати західні літаки F-16.
Дивіться також Літаки F-16 посилять ЗСУ, а МіГ-29 лише компенсують втрати, – військовий експерт
Водночас Харук зауважив, що деякі українські авіатори озвучували дуже оптимістичні оцінки щодо перенавчання пілотів. За такими прогнозами, достатньо 1 місяця для того, аби підготувати льотчика для керування F-16, та 2 місяців – для техніка.
Чи складно українським пілотам буде опанувати F-16
Військовий експерт наголосив, що йдеться про фахівців, які вже мають достатній досвід роботи в авіації.
Він зауважив, що західна техніка суттєво відрізняється від тієї, з якою мають справу українські військові. Наприклад, робоче місце командира танка Leopard 2 відрізняється від танків Т-64 чи Т-72, оскільки у західних танках все комп'ютеризовано.
Але якщо досвідчений льотчик розуміє сенс та принципи бойової роботи літака-винищувача, то для нього це приблизно так, як з "Жигулів" пересісти на Mercedes. Так, треба буде трохи підівчитися, освоїтися,
– наголосив Харук.
За словами військового експерта, у пілотів навіть є спеціальний термін – "обсидітися у кабіні". Коли вони перенавчаються керувати новим літаком, то сідають у кабіну і проводять там певний час, щоб освоїти розташування всіх елементів управління та індикаторів.
Андрій Харук розповів про переваги літаків F-16: дивіться відео
Чинники, що впливають на підготовку українських пілотів
Перенавчання українських пілотів та техніків, звісно, займе певний час. Однак терміни навчання залежать від 2 аспектів.
- Рівень початкової підготовки авіаторів. Харук зазначив, що недарма у США почали перевіряти навички 2 українських пілотів, аби оцінити, скільки часу їм знадобиться, щоб навчитись літати на F-16.
- Мотивація. Військовий експерт переконаний, що українські льотчики налаштовані якомога швидше освоїти нову техніку та вступити у бій.
Чому винищувачі F-16 – найкращий варіант для України
Харук вважає, що саме винищувачі F-16 є оптимальним варіантом, який Захід міг би надати Україні. Адже такі літаки є не тільки у США, а й у Нідерландів, Норвегії та Данії. За словами військового експерта, останні 2 країни знімають старіші варіанти F-16 з озброєння.
Теоретично може скластися ситуація, коли абстрактна європейська країна оголосить про наміри надати Україні 6 – 8 винищувачів F-16, які їм непотрібні. А США можуть сказати: "Добре, то й ми долучимося". Таким чином збереться певний пул,
– сказав Харук.
Він додав, що не має виникнути проблем з логістикою та ремонтом таких літаків.
"Ремонт F-16 вже налагоджений у Польщі, безпосередньо біля нас. Причому поляки ремонтують їх навіть для військово-повітряних сил США. Штатам вигідніше ремонтувати ці літаки у Європі, ніж ганяти через океан", – пояснив військовий експерт.
Чи зможуть західні винищувачі базуватися в інших країнах
Харук наголосив, що західні винищувачі не зможуть брати участь у бойових діях, якщо базуватимуться в інших країнах. Адже це буде порушенням певних норм міжнародного права.
На відміну від Росії, у Європі заведено рахуватися з міжнародним правом. Відповідно, ці літаки будуть базуватися в Україні,
– зазначив військовий експерт.
Українська авіація зараз успішно діє, і росіяни не змогли знищити всі наші аеродроми. Зважаючи на це, й для F-16 в Україні знайдеться кілька куточків, де вони зможуть базуватися та виконувати бойові завдання.
Чи отримає Україна західні винищувачі: коротко
- Наприкінці лютого президент США Джо Байден заявив, що зараз США не надаватимуть Україні винищувачі F-16. Байден сказав, що це питання не на часі, і такі літаки Україні зараз не потрібні.
- У Пентагоні зі скептицизмом зустріли відмову президента США Джо Байдена передати Україні винищувачі F-16. Конгрес тиснутиме на адміністрацію президента, щоб таки схвалити передачу сучасних літаків.
- Політик зі США, депутат від округу Рок у штаті Вісконсин Юрій Рашкін вважає, що не варто загострювати увагу на літаках. За його словами, зараз адміністрація президента США сфокусувалася на тому, як передати Україні більше амуніції, боєприпасів та HIMARS.
- Водночас Рашкін переконаний, що Україна таки отримає літаки F-16 тоді, коли вони їй будуть треба.